Sposoby na konserwację hulajnogi elektrycznej, aby służyła Ci na lata

Coraz więcej osób decyduje się na zakup hulajnogi elektrycznej, która często staje się czymś więcej niż źródłem świetnej zabawy. Nie brakuje osób, które używają jej jako środka transportu, dojeżdżając nią nawet do pracy. Dobrej jakości hulajnoga elektryczna Xiaomi może posłużyć użytkownikowi przez wiele lat pod warunkiem, że będzie się o nią należycie dbać. Nie można zapominać o regularnym czyszczeniu i konserwacji, co przedłuża okres żywotności pojazdu.

Jak czyścić hulajnogę elektryczną?

Hulajnoga elektryczna musi być taka samo czyszczona i konserwowana jak każde inne urządzenie, jeśli ma służyć użytkownikowi przez długi czas. Zmniejszy to ryzyko awarii pojazdu, dlatego należy w pierwszej kolejności zapoznać się z instrukcją obsługi i stosować się do zaleceń producenta. Przed przystąpieniem do czyszczenia hulajnogi trzeba sprawdzić, czy jest wyłączona. Zaleca się także zakryć gniazdo ładowania, aby przypadkiem nie dostała się do niego woda. Zabrudzona hulajnoga nie może zostać odstawiona i czekać do następnego użycia – należy ją najpierw oczyścić za pomoc wilgotnej ścierki. W przypadku większych zabrudzeń można wspomóc się sztywną szczotką. Pomocna okazuje się być też niewielka ilość pasty do zębów. Niektóre osoby do czyszczenia hulajnogi używają alkoholu i różnych rozpuszczalników, co jest niewłaściwe – może wręcz doprowadzić do uszkodzenia obudowy i podzespołów urządzenia.

Jak przechowywać hulajnogę elektryczną?

Nieużywaną hulajnogę elektryczną należy przechowywać w odpowiednim miejscu – suchym i chłodnym. Nie powinno się zostawić jej na zewnątrz, wystawiać na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wilgoć ma destruktywny wpływ zarówno na elektronikę, jak i całe urządzenie. Hulajnoga powinna być należycie chroniona przed działaniem zarówno wilgoci, jak i promieniowania słonecznego i skrajnych temperatur. Istotne będzie też to, aby zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się akumulatora i jego całkowitemu rozładowaniu. Akumulator powinien być ładowany w równych odstępach czasu przy długotrwałym używaniu hulajnogi.

Konserwacja hulajnogi elektrycznej

Hulajnoga elektryczna powinna być regularnie konserwowana, co wydłuża okres jej żywotności. Ważna jest konserwacja łożysk, kół, hamulca, śrub i pozostałych mocowań. Zabiegi konserwacyjne przy użyciu oleju są zbędne ze względu na to, że producenci hulajnóg elektrycznych dobrze zabezpieczają te elementy przed zabrudzeniami. Użytkownik powinien jednak mieć zawsze na uwadze to, czy nie doszło do zużycia się łożysk. Istotne będzie to, aby nie wywierać na nie nadmiernego nacisku – co ma miejsce chociażby podczas wskakiwania i zeskakiwania. Takim nieprawidłowym używaniem hulajnogi można doprowadzić do uszkodzenia łożysk.

Sprawdzać należy na bieżąco zużycie kół, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas jazdy. To samo dotyczy klocka hamulcowego – pamiętając o niewywieraniu zbyt wielkiego nacisku na nim, co grozi jego uszkodzeniem. Jeśli zetrze się o około półtora milimetra, powinno się go wymienić na nowy. Pilnować trzeba też prawidłowego dokręcenia wszystkich śrub i o regularnym smarowaniu elementów ruchomych w hulajnodze elektrycznej.