Serweta ochronna jako podstawa higieny medycznej

 Co łączy branżę medyczną, kosmetyczną, stomatologiczną? We wszystkich miejscach, z uwagi na bezpośredni kontakt z klientem, wymagane jest zachowanie odpowiedniej higieny. Dotyczy to higieny osobistej, higieny pomieszczeń oraz sprzętu. Wszędzie sprawdzi się zatem serweta ochronna, a w szczególności serweta z włókniny matodrape, która wyłapuje m.in. resztki włosów i złuszczonego naskórka. Do czego służy? Jakie są jej zalety?

Podstawy higieny

Udając się do lekarza, kosmetyczki czy dentysty oczekujemy nie tylko profesjonalnej, miłej obsługi, ale także bezpieczeństwa. Nie ważne, czy mowa jest o czasach epidemii czy poza nimi – higiena w gabinecie jest podstawą. Co się jednak na nią składa?

Po pierwsze, istotna jest higiena osobista osoby nas obsługującej (lekarza, dentysty, kosmetyczki), na która składa się regularne mycie rąk, a także noszenie i stosowanie rękawiczek ochronnych. W dobie koronawirusa dochodzi również do tego noszenie maseczki ochronnej. Co istotne – maseczka i rękawiczki powinny być wymieniane po każdym przyjętym pacjencie.

Po drugie, wszelkie części takie jak blaty, sprzęty powinny być dezynfekowane, steryzliozwane i przygotowane na przyjęcie kolejnego klienta.

Po trzecie, należy zaplanować swoją pracę. Powinniśmy upewnić się, że posiadamy wszelkie środki ochrony osobistej niezbędne do obsługi pacjenta, jak również pamiętać o dezynfekowaniu powierzchni osobistych po każdej wizycie, a ponadto powinniśmy wyczyścić miejsce pracy co najmniej raz dziennie.

Po co używać serwet

W codziennej higienie pomagają produkty, które służą jako obłożenie sprzętu medycznego np. podkłady, serwety ochronne. Pomaga w tym m.in. matodrape serweta ochronna stosowana do sprzętu medycznego np. kozetek. Zarówno serweta ochronna, jak i inne podkłady wykonywane są z włókniny, służącej do zbierania m.in. kurzu włosów i złuszczonego naskórka i pozwalają na utrzymanie czystości oraz higieny na najwyższym poziomie.

Serwety ochronne posiadają wiele różnych zalet np. są czyste i sterylne, są lekkie, wykonane są z „oddychającego” materiału, nie trzeba ich prać, są wygodne, ładnie wyglądają, spełniają najwyższy standard również w czasach epidemicznych. Stosując ochronne serwety ułatwiamy możliwość sprzątania. Jeśli nałożymy je np. na fotel, nie musimy go dezynfekować środkami na bazie alkoholu po każdym pacjencie. Wystarczy jedynie wymiana serwety, z której skorzysta kolejna osoba.

Serweta z włókniny matodrape

Właściwości serwet ochronnych

Wyrób, jakim jest serweta z włókniny matodrape to trójwarstwowy laminat jałowy, dzięki któremu możemy wyłożyć sprzęt medyczny czy stół operacyjny, zapewniając tym samym bezpieczeństwo i komfort pacjentowi.

Serwety ochronne matodrape to produkt odporny na zrywanie, odporny na przenikanie płynów, posiadający zdolność absorpcyjną, dobrze układa się na ciele pacjenta, nie powoduje wychłodzeń, nie pyli, jest antystatyczny, nie posiadają lateksu. Do tego spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Korzystanie z nich z pewnością ułatwi Waszą pracę i przyniesie zadowolenie samego pacjenta.