Rozciągnięta skóra brzucha po ciąży – czy warto zdecydować się na plastykę brzucha po porodzie?

Plastyka brzucha po ciąży i porodzie to zabieg, na który decyduje się coraz więcej kobiet. Nic dziwnego, bo rozciągnięta skóra i rozstępy mogą stać się źródłem dyskomfortu, a nawet kompleksów. Czy warto poddać się zabiegowi i jakich efektów można się po nim spodziewać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Kiedy warto zdecydować się na plastykę brzucha?

Abdominoplastyka — bo pod taką właśnie nazwą funkcjonuje w medycynie zabieg, związany z plastyką brzucha — jest operacją, którą wybierają przede wszystkim kobiety. W tej grupie dominują nie tylko młode matki, ale również osoby, którym udało się zrzucić wiele zbędnych kilogramów. U takich pacjentów skóra brzucha staje się wyraźnie rozciągnięta, tworząc nieestetycznie opadające fałdki. Bardzo często są one źródłem obniżonej samooceny, a nawet kompleksów, które mogą przerodzić się w zaburzenia natury psychicznej. Naprzeciw takim problemom wychodzi medycyna estetyczna, oferując zabieg plastyki brzucha. Sprowadza się on do usunięcia nadmiaru skóry, co nie tylko poprawia wygląd zewnętrzny, ale również pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjenta.

Wśród najczęstszych wskazań do abdominoplastyki, wymienia się przebytą ciążę, zwłaszcza jeśli w jej trakcie doszło do rozstępu mięśni prostych w obrębie brzucha. U pacjentów z mniejszymi problemami, przeprowadzany jest również zabieg miniabdominoplastyki, który obejmuje swoim zasięgiem znacznie mniejszy obszar. Tego rodzaju operacje odbywają się w wielu najlepszych klinikach na terenie całego kraju. Tutaj sprawdzisz cenę operacji plastycznej brzucha i dowiesz się, jak przygotować się do zabiegu oraz kto powinien rozważyć taką decyzję.

Brzuch po ciąży - jaki zabieg

Załącznik:
brzuch-po-ciazy-jaki-zabieg.jpg

Jak wygląda zabieg abdominoplastyki?

Każdy zabieg poprzedza konsultacja lekarska, w trakcie której wykluczone zostają ewentualne przeciwwskazania. To również dobry czas, by omówić oczekiwane rezultaty i rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie. Podstawą kwalifikacji do plastyki brzucha będą badania krwi i moczu. Sama operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, w związku z czym pacjent musi pozostać w klinice. Dolegliwości bólowe, które mogą pojawić się wraz z ustąpieniem znieczulenia, można łagodzić powszechnie stosowanymi środkami przeciwbólowymi. W czasie rekonwalescencji konieczne będzie również noszenie specjalnego pasa przepuklinowego. W tym czasie należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego oraz bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego.

Jakie efekty przynosi plastyka brzucha?

Plastyka brzucha sprawia, że skóra nabiera jędrności, a wszelkie nierówności znikają z jej powierzchni. W trakcie zabiegu usuwane są również rozstępy, a część kobiet decyduje się także na liposukcję, która dodatkowo wysmukla sylwetkę. Na ostateczne efekty trzeba jednak poczekać nawet kilka miesięcy.

Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że pierwsze tygodnie po zabiegu będą stanowić przeciwieństwo naszych oczekiwań. W tym czasie na operowanym obszarze ciała może pojawić się obrzęk i krwiaki. Skutkiem ingerencji chirurgicznej będzie również blizna, która z biegiem czasu stanie się blada i miękka. I to właśnie upływ czasu doskonale poradzi sobie z wszelkimi problemami po zabiegu, a satysfakcja z osiągniętych rezultatów wynagrodzi początkowy dyskomfort i wyrzeczenia.