Recepta na okulary korekcyjne – jak ją czytać? 

Recepta na okulary musi zawierać tzw. wartość refrakcji, czyli zapis, jaka jest wada wzroku, która została zbadana podczas wizyty u optometrysty lub refrakcjonisty. Jest to nic więcej niż zapis ustawień okularów lub soczewek kontaktowych, który umożliwia osobom niedowidzącym wyraźne widzenie. Twój okulista weźmie również pod uwagę wiek, Twój styl życia i Twoje leki, co pozwoli Ci jeszcze bardziej wypisać receptę na okulary. Ważne jest, aby sprawdzać swój wzrok okresowo co najmniej raz w roku.

Co oznaczają poszczególne określenia na recepcie

1. Sfera: Jest to moc okularów do prawidłowego korygowania wzroku, mierzona w jednostkach.

2. Cylinder: Służy do pomiaru astygmatyzmu i będzie obecny na recepcie tylko wtedy, gdy masz astygmatyzm. Jest również wyrażany w dioptriach. Zadaniem cylindra jest skorygowanie drogi, jaką przemierzają promienie światła w drodze do oka. Dzięki uwzględnieniu osi, w jakiej następuje przesunięcie, osoba odzyskuje dzięki okularom cylindrycznym ostrość widzenia. Wyraźny i ostry obraz kształtuje się, wówczas gdy wszystkie promienie światła zbierają się w jednym punkcie na siatkówce oka.

3. Oś: To liczba, która wskazuje poziom astygmatyzmu, jeśli pacjent go ma.

4. Add : Pole jest uzupełniane wówczas, gdy potrzebujesz szkieł dwuogniskowych lub progresywnych. Odpowiednio przeliczone wartości przez optyka informują o mocy, jaka powinna znajdować się w dolnej części soczewki.

5. Pryzma (opcjonalnie): jest to ilość korekcji pryzmatycznej potrzebnej do skorygowania niektórych problemów z widzeniem, takich jak zez (nieprawidłowe ustawienie oczu).

Jak czytać receptę na okulary na wady wzroku

Czytanie recepty na okulary może być zniechęcające, ale zrozumienie ma kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiednich okularów do potrzeb wzroku.
Otrzymujesz swoją receptę, gdy masz zbadanego przez okulistę lub optometrystę, a czasami także refrakcję. Recepty składają się z dwóch części: Sfera i Cylinder. Sfera oznacza jaki stopień krótkowzroczności lub dalekowzroczności ma dana osoba.
Cylinder okulary mierzy wartość astygmatyzmu. Astygmatyzm jest zaburzeniem, którego postać rotacyjna powoduje pojawienie się na siatkówce niewyraźnego obrazu. Po odebraniu pierwszych okularów ze szkłami korygującymi astygmatyzm czujemy się nieswojo, obraz wydaje się inny. Często osoby leczące astygmatyzm mówią, że do szkieł cylindrycznych ciężko przywyknąć. W przypadku astygmatyzmu musimy połączyć dwa ogniska, które powstają, kiedy światło przechodzi przez nieregularną rogówkę. Robią to szkła cylindryczne. Astygmatyzm może występować, jako osobna wada wzroku. 

Objawy obejmują zniekształcony obraz, zmniejszoną ostrość i wrażliwość na kontrast. Następnie spójrz na liczbę osi, która wskazuje kąt, pod jakim światło ugina się, wpadając do oka. Wreszcie, jeśli otrzymasz soczewki dwuogniskowe, będzie to odczytywane zarówno dla soczewek dalekich, jak i bliskich. Po rozszyfrowaniu tych informacji czas kupić okulary! Pamiętaj, aby zabrać ze sobą receptę, aby lekarz mógł ją przeczytać i dopasować odpowiednie okulary dokładnie spełniające Twoje potrzeby dotyczące wzroku. Czasami przepis zawiera również rozstaw źrenic, czyli odległość między punktami środkowymi źrenic, ale nie jest to zbyt popularna praktyka.