Przyjmujesz dużo leków? Kilka porad, z których powinieneś skorzystać
Zawartość podstrony
Niemal każdy z nas boryka się z przeróżnymi dolegliwościami. W związku z tym przyjmujemy bardzo wiele leków, które należy zażywać systematycznie, zgodnie z określonym przez lekarza harmonogramem. Niestety, najczęściej z czasem ich liczba ciągle wzrasta, przez co łatwo się pogubić, coś przeoczyć, a zdrowotne konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę poważne.
Tabletki, leki, lekarstwa…
Prędkość z jaką żyjemy, stres, pogoń za pieniądzem – te wszystkie czynniki powodują, że w którymś momencie musimy zacząć suplementację, początkowo witaminami, preparatami na odporność, z czasem coraz poważniejszymi lekami. Współcześnie już nawet dzieci przyjmują wiele leków, najpierw w postaci zawiesiny, z czasem tabletek. Kiedy mamy dopilnować pory przyjmowania tabletek u siebie, dzieci, a czasem także rodziców, możemy się w tym wszystkim pogubić. Na szczęście z pomocą przychodzą nam bardzo sprytne rozwiązania, dzięki którym będziemy mogli bez problemu zażywać niezbędne nam lekarstwa wtedy, kiedy jest na to czas.
Po pierwsze: stany magazynowe
Najczęściej leki, które przyjmujemy na stałe, są pakowane w pudełka o różnych pojemnościach np. 20, 28, czy 100 tabletek. Trudno więc wybrać się do lekarza i poprosić o powtórzenie stale przyjmowanych leków tak, żeby kupić wszystko, co nam niezbędne, ale też nie robić niepotrzebnych zapasów. W takiej sytuacji idealnie sprawdza się tabelaryczne zestawienie tego, jakie leki mamy, a także w jakiej liczbie.
Po drugie: cotygodniowe porządki
Najłatwiej będzie nam zachować porządek, kiedy leki będziemy rozkładać sobie na cały tydzień. Ustalamy na to jeden dzień i staje się to naszym cotygodniowym rytuałem. W każdym tygodniu, po skończonej pracy, aktualizujemy naszą listę, podajemy, ile aktualnie leków mamy. W ten sposób bardzo szybko wyłapiemy, kiedy któregoś leku może nam brakować i na spokojnie możemy udać się do lekarza i poprosić o kolejną receptę.
Pudełka, pudełeczka, kasetki
Kiedy raz w tygodniu rozkładamy leki na najbliższe siedem dni, musimy mieć specjalny pojemnik, do którego będziemy mogli włożyć tabletki. Takie, specjalnie do tego przeznaczone, opakowanie ma oznaczony dzień tygodnia i porę dnia, ponieważ część leków powinniśmy przyjmować rano, część w południe, a jeszcze inne wieczorem. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele opakowań tego typu, ułatwiające nam przyjmowanie leków. Możemy spotkać między innymi pojemniki z:
- bidonem,
- budzikiem,
- organizery z tacką,
- pojemnik modułowy kilkupiętrowy,
- brelok.
Naprawdę mamy w czym wybierać. Przenośny pojemnik na leki może mieć dołączony bidon, dzięki czemu będziemy mogli przyjąć medykamenty w każdej chwili, bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Pojemnik na leki może mieć także wbudowany budzik, który o określonej godzinie zadzwoni i przypomni nam o tym, że pora przyjąć tabletkę. Mamy możliwość doczepić niewielki pojemniczek do kluczy, w formie breloka. Dostępne są także sporych rozmiarów organizery, które pomieszczą wszystkie nasze zapasy.
Kiedy stale przyjmujemy leki, niejednokrotnie potrzebujemy sprawdzić coś na ulotce. Jeżeli przez przypadek ją wyrzuciliśmy, nie ma problemu – zawsze możemy sprawdzić niezbędną nam informację w internecie. Podobnie z dostępnością leków w aptece – teraz już nie musimy jeździć od apteki do apteki w poszukiwaniu leków. Wszystkie potrzebne nam informacje możemy sprawdzić online, w dedykowanych serwisach. Dzięki nim dowiemy się, w której aptece w pobliżu naszego domu znajdziemy niezbędne nam medykamenty, porównamy ich ceny, a także zarezerwujemy je i odbierzemy w dogodnym momencie
Źródło:
https://www.gdziepolek.pl/