Przebywasz z osobą z niedosłuchem? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać!

Każdego roku na całym świecie przybywa osób, które borykają się z ubytkami słuchu. Ich liczba wcale nie przestaje wzrastać, a wręcz odwrotnie niebezpiecznie przyspiesza. Z raportu sporządzonego przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) wynika, że już za 30 lat z niedosłuchem zmagać się będzie niemal 2,5 miliarda ludzi. Schorzenie to często nazywane jest „niewidzialną niepełnosprawnością”, ponieważ na co dzień nie przykładamy do tego dużej wagi i go nie zauważamy. Wielu z nas z pewnością myśląc o osobie z problemami ze słuchem wyobraża sobie osoby starsze. Nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości, że im starsi jesteśmy, tym wszystkie nasze narządy zaczynają funkcjonować coraz gorzej. To naturalny proces, który dotyka również aparatu słuchu. Jednak należy podkreślić, że nie dotyczy to jedynie osób starszych, ponieważ to właśnie osoby młode coraz częściej mają do czynienia z ubytkami słuchu. Z uwagi na to, tak ważne są regularne badania. Tak jak staramy się systematycznie wykonywać podstawowe badania, tak samo powinno dotyczyć do naszego słuchu. To zmysł, który bardzo szybko aklimatyzuje się do nowych warunków. Dlatego, na ogół trudno jest nam samodzielnie zauważyć jakiekolwiek nieprawidłowości. Często to rodzina czy najbliżsi znajomi zaobserwują, że dzieje się coś niepokojącego. Z tego powodu, powinniśmy zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o tym, że nasz rozmówca może zmagać się z ubytkami słuchu. A jak podejść do całego tematu, aby jak najlepiej pomóc takiej osobie? Tego dowiesz się czytając poniższy tekst.

Dlaczego nasza pomoc jest ważna?

Osoby, które zmagają się z niedosłuchem zazwyczaj nie są świadome pojawiających się objawów i sygnałów. Brak możliwości zaobserwowania, że coraz gorzej słyszymy może wynikać po prostu z niewiedzy. Z tego powodu, nieocenione w tej sytuacji są osoby z najbliższego kręgu. To właśnie one mogą spostrzec, że komunikacja jest coraz bardziej utrudniona. Oznaką, której nie powinniśmy bagatelizować u drugiej osoby jest nierozumienie konkretnych głosek. Nasze wypowiedzi stają się dla rozmówcy niejasne i co chwilę słyszymy z jego ust prośbę o jej powtórzenie. W takiej sytuacji nie powinniśmy zwlekać i jak najszybciej poinformować taką osobę o zauważonym problemie. Dzięki temu, uświadomimy jej, że może zmagać się z ubytkami słuchu, a w konsekwencji umówi się ona na wizytę u specjalisty. Jednak jak możemy się domyślać, cały proces może okazać się nieco trudniejszy, ponieważ niełatwo jest się przyznać, przed samym sobą, a tym bardziej przed innymi, że nasz słuch się pogarsza. Może wiązać się to z agresywnymi odpowiedziami czy zbywaniem nas. Pamiętajmy, aby zachować spokój, ponieważ syndrom wyparcia na ogół wynika ze strachu.

Subtelnie i powoli

Jeżeli ciągle spotykamy się z nieustannym odrzuceniem naszej pomocy oraz udzielanych porad, nie powinniśmy poddawać się w naszych próbach. W dalszym ciągu warto zachęcać taką osobę do wizyty u specjalisty w celu zdiagnozowania problemu. Pamiętajmy w tym wszystkim o subtelności i nie wywieraniu ogromnej presji, która tylko zirytuje osobę, której chcemy pomóc. Sposobem, który może okazać się skuteczny jest włączenie do takiej rozmowy innych osób. Oczywiście, mowa tu jedynie o takich ludziach, którzy znajdują się w najbliższym gronie. Może ona wtedy dojść do wniosku, że rzeczywiście zmaga się z poważnym problemem i powinna podjąć konkretne kroki, aby taki stan rzeczy zmienić. Podczas wspólnych rozmów, warto przekazywać takiej osobie rzetelne informacje i przesłanki do tego, że wizyta u specjalisty w niczym nie zaszkodzi, a może jedynie poprawić jakość jej życia. Aktualnie, dzięki rozwojowi, aparaty słuchowe nie stanowią już uciążliwych urządzeń, które będą dyskomfortem. Jest wręcz odwrotnie, są dyskretne, wygodne i umożliwiają normalne funkcjonowanie.

Kilka, ważnych zasad komunikacji

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z osobami, które zdecydowały się na aparaty słuchowe, czy takimi, które nie podjęły jeszcze takiej decyzji, warto znać i stosować kilka, ważnych zasad. Aby komfort komunikacji był jak najlepszy warto wybierać miejsca, które są ciche i spokojne. Dlaczego? To ważne z punktu widzenia zbędnych dźwięków z zewnątrz, które stanowią bodziec utrudniający zrozumienie Twoich wypowiedzi. Będąc w domu zadbaj o to, aby telewizor czy radio były wyłączone. Jeśli natomiast przebywacie w tłumie osób postaraj się znaleźć ustronne miejsce. W sytuacji, gdy o takie nie jest łatwo warto, aby nikt wzajemnie sobie nie przerywał. Pamiętaj, że podnoszenie głosu nie sprawi, że osoba z niedosłuchem będzie Cię lepiej słyszeć. W zamian tego staraj się wymawiać każde słowo bardzo wyraźnie. Dzięki tym zasadom, zarówno Ty, jak i druga strona zyskacie komfort prowadzonej konwersacji.