Prywatna opieka medyczna

Opieka medyczna na NFZ – niedogodności

Pomimo ciągłych zmian w publicznej służbie zdrowia, nadal utrudniony jest dostęp do opieki medycznej. Pacjent, aby dostać się do lekarza POZ, bardzo często musi zapisywać się z kilkudniowym wyprzedzeniem, jeszcze gorzej jest z opieką lekarzy specjalistów, czy wykonaniem zabiegów, czy badań specjalistycznych. Na niektóre badania, zależnie od miejscowości, czy przynależności do konkretnego oddziału NFZ, czeka się od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Nie wszyscy mają cierpliwość, a przede wszystkim zdrowie, aby na to czekać. W wielu przypadkach pacjent szuka pomocy u prywatnych lekarzy, doraźnie, aby np. uzyskać szybszą poradę, skierowanie, czy przyspieszenie koniecznego zabiegu. Na to potrzebne są także konkretne pieniądze, a w dodatku prywatna porada w wielu przypadkach nie prowadzi do szybszego załatwienia niektórych zabiegów lub operacji.

Jeśli ktoś jest aktywny zawodowo, to ma bardzo ograniczony czas, więc niejednokrotnie nie leczy się albo leczy się na własną rękę. W obydwu przypadkach to złe rozwiązanie.

Zalety prywatnej opieki medycznej

Od wielu lat istnieją na rynku polskim prywatne kliniki, szpitale, przychodnie lekarskie, które oferują kompleksowe usługi medyczne i stanowią doskonałe uzupełnienie, a nawet alternatywę dla placówek publicznej służby zdrowia.

Naprzeciw potrzebom takich ludzi wychodzą placówki prywatnej opieki medycznej, które zaczynają być dostępne nie tylko w większych miastach, ale powstaje ich coraz więcej w mniejszych miejscowościach w postaci sieci placówek medycznych. Takie placówki świadczące prywatne usługi medyczne są bardzo często częścią międzynarodowych grup działających w opiece medycznej. Inwestycje w sprzęt najlepszej klasy, w specjalistów i wyposażenie pozwala na oferowanie szerokiego zakresu usług medycznych na najwyższym poziomie.

Wiele placówek prywatnej opieki medycznej w ramach umów dla zakładów pracy oferuje opiekę medyczną w pakietach z badaniami lekarskimi z zakresu medycyny pracy. Coraz bardziej popularne stają się więc pakiety medyczne oferowane dla pracowników łącznie z badaniami z zakresu medycyny pracy, wykupowane przez pracodawców, gdzie minimalną część opłaty ponosi pracownik, a większą część opłaca pracodawca. Prawo pracy nakłada na pracodawcę obowiązek, polegający na dopuszczaniu pracownika do pracy jedynie po wykonaniu określonych badań dopuszczających do wykonywania czynności zawodowych. Rozszerzenie tych badań o dodatkowe pakiety nie jest wówczas kosztowne i zakłady pracy chętnie z tego korzystają.

W ramach pakietów oferowana jest szeroka opieka specjalistyczna, pakiety badań profilaktycznych dla kobiet i mężczyzn, szczepienia ochronne, diagnostyka w postaci bardzo trudno dostępnych badań na NFZ np. USG, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, gastroskopia, kolonoskopia, RTG, wymazy, cytologia. Oferta w niektórych pakietach obejmuje także bardzo szeroką ofertę rehabilitacji, badania laboratoryjne oraz niektóre zabiegi chirurgiczne. Najbliższa rodzina pracownika może być także objęta opieką w ramach oferowanych pakietów, przy bardzo korzystnych cenach.

Dostęp do lekarzy i innych usług w placówkach jest bardzo szybki, zaledwie kilka dni, najdłużej do miesiąca, oczywiście zależnie od miasta, w którym placówka się znajduje. Jeżeli jest to sieć placówek, to pacjent może umówić się na szybszy termin w dowolnej placówce, w innym wybranym mieście.
Niektóre pakiety abonamentowe obejmują także wizyty domowe, chirurgię jednego dnia oraz opiekę szpitalną własną, lub na podstawie skierowania od lekarzy z prywatnych placówek do placówek szpitalnych NFZ. Na niektóre usługi pacjent ma bardzo korzystne zniżki i rabaty.

Rejestracja jest najczęściej bezproblemowa, można telefonicznie, można osobiście (bez długich kolejek) albo przez popularne portale pacjenta. W większości placówek prywatnej opieki medycznej jest sms-owe lub mailowe potwierdzanie wizyty na kilka dni lub na dzień wcześniej. Można też w każdej chwili wizytę odwołać bez konsekwencji i przenieść na inny termin.

Trzeba podkreślić, że obsługa w rejestracjach, w gabinetach zabiegowych, rehabilitacyjnych oraz u lekarzy jednak znacznie różni się od opieki na NFZ, może dlatego, że lekarz ma dla pacjenta więcej czasu. Obsługa w prywatnych placówkach medycznych jest bardzo uprzejma, empatyczna i profesjonalna.

Warto skorzystać z pakietów oferowanych przez placówki prywatnej służby zdrowia, aby później mniej wydawać na leczenie, tracić na zwolnieniach lekarskich a przede wszystkim lepiej zadać o zdrowie i być po prostu zdrowszym. Cena pakietu jest zbliżona do ceny wizyty u jednego specjalisty przyjmującego indywidualnie. Oszczędzamy czas, zyskujemy bezpieczeństwo i zdrowie.