Powiększona wątroba. Jak powinna wyglądać nasza dieta?

Hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby, może być objawem wielu schorzeń. W niektórych przypadkach, a do takich należą m.in. rzadkie choroby metaboliczne, odpowiednia dieta będzie skutecznym wsparciem w zmniejszaniu objętości wątroby. Najważniejsze informacje dotyczące żywienia w takich przypadkach znajdziesz właśnie w tym tekście.

Hepatomegalia a wrodzone wady metabolizmu

Jedną z przyczyn powiększenia wątroby może być fenyloketonuria, czyli rzadka choroba metaboliczna, w której przebiegu dochodzi do gromadzenia we krwi i płynach ustrojowych fenyloalaniny i jej metabolitów. W przypadku fenyloketonurii dieta musi być stosowana przez całe życie i polega na eliminacji produktów, które mogłyby prowadzić do podwyższonego stężenia fenyloalaniny we krwi. Wśród tych zakazanych produktów znajdują się: mięso i jego przetwory, mleko, nabiał, warzywa strączkowe, przetwory zbożowe, jaja, czekolada, nasiona, kakao i żywność słodzona aspartamem. Białko uzupełnia się głównie poprzez stosowanie preparatów przeznaczenia specjalnego, które są pozbawione fenyloalaniny.

Dieta przy zapaleniu wątroby

Wątroba ulega powiększeniu także w przebiegu zapalenia, u którego źródła często leży zakażenie WZW. Podstawą żywienia jest wówczas dieta lekkostrawna, w której ogranicza się tłuszcze.

Posiłki powinny być rozłożone w ciągu całego dnia i małe objętościowo (nawet 5-6 posiłków). Należy kierować się zasadą jedzenia mniej, a częściej. Trzeba postawić na produkty lekkostrawne, które nie obciążają zbytnio układu pokarmowego. Niezalecane są natomiast produkty wzdymające, ciężkostrawne oraz takie, które zawierają dużo błonnika pokarmowego. W związku z tym w okresie zapalenia należy wybierać jasne pieczywo, drobnoziarniste kasze, jasne makarony, chude mięso i ryby, a warzywa i owoce spożywać bez skórek.

Odstawić natomiast trzeba grube kasze, tłuste przetwory mleczne, jaja smażone na tłuszczu, tłuste mięsa, tłuszcze zwierzęce (smalec, słonina, boczek), smażone ziemniaki i frytki, warzywa kapustne, mocną kawę, herbatę, kakao. Preferowaną formą obróbki termicznej jest gotowanie, gotowanie na parze, ewentualnie pieczenie w rękawie bez dodatku tłuszczu. Nie smażymy i nie dodajemy do zup czy sosów wszelakich zasmażek. Z diety trzeba także wykluczyć alkohol.

Na ratunek osobom z chorobami rzadkimi

Powiększenie wątroby towarzyszy chorobom rzadkim, z którymi wiele osób może się borykać, nie mając takiej świadomości. W uzyskaniu diagnozy pomaga Fundacja Saventic – aby skorzystać z jej pomocy, wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej i przesłać stosowne dokumenty. Jaki jest koszt takiej pomocy? To wyłącznie czas poświęcony na przesłanie danych, ponieważ weryfikacja i interpretacja wyników przez specjalistów oraz algorytm jest w pełni bezpłatna.