Pomoc w razie oparzeń. W co zaopatrzyć domową apteczkę?

Oparzenia to jedne z najczęstszych wypadków, jakie mogą nam się przydarzyć w domu. Rozgrzany olej na patelni, rozlana gorąca herbata, zbyt długie opalanie w ogrodzie. Sytuacji takich jest wiele i mogą być one niebezpieczne dla nas oraz dla naszych bliskich. Dlatego warto swoją domową apteczkę uzupełnić o preparaty, które pomogą nam złagodzić ból oraz przyspieszą gojenie powstałych oparzeń.

Jak powstają oparzenia?

Oparzenie jest to uszkodzenie skóry lub głębiej położonych tkanek, a także narządów, powstałe wskutek działania ciepła, żrących substancji chemicznych, prądu elektrycznego oraz promieni słonecznych. Głębokość oparzenia ocenia się w stopniach. Bardzo dotkliwe oparzenie może doprowadzić do wstrząsu, a ten nawet do zgonu. Jest to zatem zagrożenie, którego nie powinno się lekceważyć.

Stopnie oparzeń

Wyróżniamy następujące stopnie oparzeń:

  • Oparzenie I stopnia – obejmuje jedynie naskórek i objawia się zaczerwienieniem skóry, które ustępuje zwykle po 2-3 dniach;
  • Oparzenie II stopnia powierzchowne – obejmuje naskórek oraz część skóry właściwiej, objawia się pęcherzami, a takie płynem surowiczym. Gojenie zajmuje 10-21 dni.
  • Oparzenie II stopnia głębokie – obejmuje naskórek i pełną grubość skóry właściwej. Goi się przez kilka tygodni i może zostawiać blizny.
  • Oparzenie III stopnia – dochodzi do martwicy, która obejmuje skórę właściwą wraz z naczyniami, nerwami skóry oraz podskórną tkanką tłuszczową. Gojenie trwa bardzo długo, często konieczny jest przeszczep.
  • Oparzenie IV stopnia – dochodzi do martwicy, która sięga głęboko położonych tkanek. Obejmuje mięśnie, ścięgna, a nawet kości. W najcięższych przypadkach dochodzi do zwęglenia części ciała. Mogą prowadzić do amputacji lub śmierci.

Co warto mieć w apteczce?

Często trudno na pierwszy rzut oka ocenić stopień oparzenia. Należy pamiętać, że głębokie oparzenia mogą nie powodować bólu z powodu zniszczenia zakończeń nerwowych. Przy widocznie poważnych oparzeniach należy poszkodowaną osobę niezwłocznie przetransportować do szpitala. Przy oparzeniach I stopnia jesteśmy w stanie realnie pomóc, a także wygoić powstałe rany w domu. Przede wszystkim należy schłodzić poparzone miejsce chłodną wodą. Po schłodzeniu należy zdjąć biżuterię, ubranie oraz wszystko, co może przeszkadzać w opatrunku. Najlepszym sposobem jest zastosowanie żelu na oparzenia. Żel hydrokoloidowy natychmiastowo zmniejsza ból, pomaga uniknąć infekcji, przyspiesza gojenie skóry, a także zmniejsza ryzyko występowania blizn. Przy poważniejszych ranach po zastosowaniu żelu można stosować opatrunek.