Polipy w nosie – jak je skutecznie wyleczyć?

Istnieją schorzenia, które nie są groźne, ale mogą skutecznie uprzykrzyć życie i mieć długofalowy, negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Jednymi z nich są polipy w nosie. Można je jednak skutecznie leczyć.

Co to właściwie jest?

Miękkie rozrosty tkanek  budujących ściany jamy nosowej – mniej więcej tak można określić, czym są polipy w nosie. Pojawiają się u niektórych osób zmagających się z alergią wziewną lub różnego rodzaju infekcjami w obrębie nosa, gardła lub zatok, szczególnie u chorych z obniżoną odpornością. Powstają niepostrzeżenie – nie bolą i, jeśli nie mają znaczących rozmiarów, nie dają żadnych objawów.

Im większe stają się polipy, tym częściej pojawiają się charakterystyczne symptomy. Są to przede wszystkim osłabienie węchu, upośledzenie drożności nosa, katar w formie wodnistej wydzieliny, swędzenie nosa oraz kichanie. Niejednokrotnie polipom w nosie może towarzyszyć chrapanie. Ostatecznie może dojść do całkowitej blokady nosa i utraty zmysłu powonienia, a także deformacji nosa. 

polipy w nosie

Jak to leczyć?

Problemy laryngologiczne, takie jak polipy zlokalizowane w nosie, mogą wiązać się nie tylko z aspektami zdrowotnymi, ale i estetycznymi. Dlatego tym bardziej warto zadbać o leczenie polipów możliwie jak najwcześniej. Jest kilka metod leczenia tego typu schorzenia: farmakologiczne, za pomocą płukanek, leków i naparów. Najbardziej skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny, określany jako polipektomia. Leczenie objawowe można wspierać leczeniem przyczyn. Alergicy powinni unikać alergenów, poddać się odczulaniu lub brać leki antyalergiczne. Osoby zmagające się z infekcjami niejednokrotnie przechodzą antybiotykoterapię. W ten sposób zmniejsza się ryzyko powstania nowych zmian. 

Zabieg usuwania polipów

Wystarczy tylko kilka godzin, żeby poddać się polipektomii – nowoczesne ośrodki przeprowadzające tego typu operacje kwalifikują ten zabieg w trybie chirurgii jednego dnia. Może się odbywać pod narkozą lub z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Narzędzia są wprowadzane przez nos, a cały zabieg zajmuje mniej więcej od 30 do 60 minut, w zależności od ilości, wielkości zmian oraz ich umiejscowieniu. Nowoczesne narzędzia zapewniają mniejszą utratę krwi i krótszy czas zabiegu, a także szybsze dochodzenie do siebie. Dwa lub trzy dni noszenia opatrunków oraz tydzień wstrzymania się od aktywności fizycznej wystarczą, żeby wrócić do pełni formy.