Patyczki do uszu. Dlaczego są niebezpieczne?

Patyczki higieniczne to jedne z popularniejszych akcesoriów łazienkowych. Jeszcze niedawno wszyscy zgodnie używaliśmy ich do czyszczenia uszu. Charakterystyczny kształt patyczków sprawiał, że jawiły się jako idealne narzędzie do usuwania woskowiny. Tymczasem okazuje się, że nasze przyzwyczajenia mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Zamiast usuwać zanieczyszczenia z przewodu słuchowego, przepychają je głębiej. W efekcie są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Niebezpieczne patyczki

Patyczki higieniczne są świetnym akcesorium. O ile używamy ich zgodnie z przeznaczeniem. A to przeznaczenie nie ma nic wspólnego z wkładaniem ich do ucha. Postępując w ten sposób, zamiast usuwać woskowinę, wpychamy ją w głąb przewodu słuchowego. Tam wydzielina się gromadzi i, w efekcie, zatyka przewód i upośledza nasz słuch.

Ale to nie wszystko. Nieodpowiedzialne używanie patyczków może napytać nam prawdziwej biedy. Do jednego z bardziej bolesnych powikłań należy uszkodzenie błony bębenkowej. Nie widzimy przecież, jak blisko błony znajduje się końcówka patyczka, którą wkładamy do ucha. Milimetry dzielą nas od przypadkowego uszkodzenia tej delikatnej struktury.

Czyszczenie ucha patyczkiem nie jest bez znaczenia dla kondycji skóry znajdującej się wewnątrz. Narzędzie może zadrapać lub w inny sposób naruszyć powierzchnię. A to może prowadzić do rozwinięcia się infekcji bakteryjnych ucha zewnętrznego.

Jak czyścić uszy?

Patyczki higieniczne oczywiście mogą nam posłużyć do codziennego dbania o siebie. Ale tylko pod warunkiem, że używamy ich zgodnie z przeznaczeniem. Akcesoria te zostały stworzone po to, by ułatwiać nam czyszczenie małżowiny usznej. Stosujemy je więc wyłącznie na zewnątrz i pod żadnym pozorem nie wkładamy do ucha! Watowaną końcówkę zwilżamy wodą i fragment po fragmencie oczyszczamy za jej pomocą zagłębienia małżowiny.

Do dbania o przewód słuchowy powinny nam posłużyć specjalne preparaty do czyszczenia uszu. Preparaty takie są całkowicie bezpieczne i wspierają naturalne mechanizmy samoczyszczące. Warto też pamiętać, że nadmierne, zbyt częste mycie uszu nie jest wskazane. Tworząca się w narządzie woskowina jest bezcenna dla naszego zdrowia. Ma właściwości ochronne, zabezpiecza ucho przed infekcjami. Nie pozbywajmy się jej za wszelką cenę.

Kluczem do udanego dbania o siebie i zdrowie swoich uszu jest, jak zwykle, rozsądek. Do codziennej higieny używajmy wyłącznie przeznaczonych do tego środków. Nie wpychajmy na siłę patyczków do uszu, nie szorujmy narządów szamponem do włosów, unikajmy dostania się wody do ucha. Zainwestujmy w specjalny preparat do czyszczenia uszu. Tak, by zachować maksymalne bezpieczeństwo.