Pakiety medyczne dla firm – tak czy nie?

Dostępność usług medycznych w ramach państwowej służby zdrowia pozostawia, niestety, bardzo wiele do życzenia. Wykorzystują to pracodawcy, którzy często oferują swoim pracownikom pakiety medyczne dla nich lub również dla ich rodzin. Dzięki nim pracownicy mogą leczyć się w prywatnych gabinetach, nic za to nie płacąc. Czy warto wprowadzić pakiety medyczne w swojej firmie?

Nie tylko korporacje

Pakiety medyczne dla firm niegdyś były kojarzone niemal wyłącznie z korporacjami. Nic dziwnego – ostatecznie benefity pozapłacowe dla swoich pracowników jako pierwsze wprowadzały właśnie te duże, międzynarodowe firmy. Dziś jednak na pakiet medyczny może liczyć także pracownik małej, rodzinnej firmy. Skąd ta zmiana? Z jednej strony może wynikać ona z faktu, iż pracodawcy starają się w każdy możliwy sposób pozyskać pracowników. Z drugiej jednak strony doceniają oni fakt, iż dzięki prywatnej opiece medycznej pracownicy rzadziej chorują i na krócej biorą zwolnienie lekarskie – szybka diagnoza i trafnie dobrane leki pozwalają na szybkie wyleczenie pacjenta. Dodatkowo pracownicy bardzo chętnie dobierają pakiety dla swoich rodzin, w tym dzieci. Tutaj ponownie – jeśli maluch szybko otrzyma pomoc, to rodzic nie będzie musiał brać zwolnienia lekarskiego na zbyt długi okres czasu. To właśnie zwłoka w udzieleniu pomocy medycznej powoduje, że nawet drobna infekcja może przerodzić się w poważną chorobę, która będzie wymagać długiego leczenia. 

Dlaczego jeszcze warto?

Pracodawcy nie zawsze decydują się na wykupienie pakietów medycznych dla swoich pracowników. Często ograniczeni są oni właśnie liczbą osób, które zgłaszają do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Niektóre firmy medyczne zastrzegają, że mogą zaproponować atrakcyjną cenę pakietu, jeśli do ubezpieczenia zgłosi się minimum kilkanaście pracowników. Tymczasem wiele firm zatrudnia jedynie kilka osób. Co więcej, nie każdy musi chcieć skorzystać z takiego świadczenia. Na szczęście coraz częściej pojawiają się na rynku firmy medyczne, które są w stanie ubezpieczyć dowolną liczbę osób. Nawet, jeśli jest ich niewiele, to nie ma to większego wpływu na cenę świadczeń. Pracodawcy, którzy zastanawiają się nad wprowadzeniem u siebie pakietów medycznych dla firm, lecz nie są do końca przekonani do takiego rozwiązania, powinni porozmawiać ze swoimi pracownikami. Zbadanie ich potrzeb oraz poznanie opinii na temat pakietów medycznych pozwoli podjąć właściwą decyzję. Od strony czysto finansowej nie mamy się czym przejmować, bowiem od pewnego czasu pojawiają się interpretacje, które mówią, że wydatki poniesione na zakup pakietów medycznych dla pracowników mogą być kosztem uzyskania przychodu. W związku z tym nic nie  tracimy – wydatkowana kwota pozwoli nam obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Co więcej, wprowadzenie pakietów medycznych z pewnością zadowoli wielu pracowników. Warto również rozważyć opcję ubezpieczenia członków rodziny pracowników, oczywiście za dodatkową opłatą. Większość z nich z pewnością będzie przychylna takiemu rozwiązaniu.