Osteoporoza – sprawdź, czy ją masz

Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, to choroba zataczająca coraz szersze kręgi. Została wliczona do grupy chorób cywilizacyjnych, co oznacza między innymi, że zachorowania na nią są bardzo częste. Organizacje zdrowia alarmują, że w krajach Unii Europejskiej co 30 sekund dochodzi do złamania kości z powodu tej choroby. Największym problemem związanym z tą przypadłością jest fakt, iż wiele osób przez długi czas nie ma świadomości, że na nią cierpi.

Czym jest osteoporoza i jak się objawia?

Choroba ta polega na zmniejszeniu gęstości kości, co prowadzi do ich osłabienia. Powoduje to, że stają się one podatne na złamania, nie tylko w przypadku cięższych urazów, jak ma to miejsce normalnie. Osoby cierpiące na osteoporozę doświadczają złamań nawet podczas drobnych urazów czy upadku z wysokości własnego ciała.

Osteoporoza kości

Może nawet dochodzić do złamań kości bez urazów – dotyczy to głównie kręgów, co tylko czasami objawia się ostrym bólem. Innych objawów niż złamania zwykle nie ma i właśnie dlatego choroba ta jest tak groźna. Można cierpieć na nią przez wiele lat, w wyniku czego zmiany w kościach postępują, i nawet o tym nie wiedzieć. Czasami o istnieniu tego schorzenia świadczy zmniejszenie się wzrostu bądź zaokrąglenie pleców. W większości przypadków jednak dopiero gdy dojdzie do złamania, okazuje się, że przyczyną tego jest zrzeszotnienie kości. Wówczas choroba jest już zaawansowana. Lepiej będzie tego uniknąć, decydując się na działania profilaktyczne oraz wykonując specjalne badania.

Jak bronić się przez osteoporozą?

Jest wiele przyczyn osteoporozy, najmocniej jednak narażone są na nią kobiety, które przekroczyły 50. rok życia (u mężczyzn granica ta jest wyższa o 10 lat). Kiedy więc przekroczy się ten wiek, warto choćby profilaktycznie wykonać badanie gęstości kości – densytometrię. Nie jest ono bolesne i zabiera niewiele czasu, a pozwala zahamować postęp choroby.

Osteoporoza kości

Więcej na jego temat można przeczytać na stronie https://imed24.pl/nowoczesna-diagnostyka/diagnostyka-obrazowa/densytometria. Jeszcze bardziej jego wykonanie zalecane jest osobom, które znajdują się w grupie ryzyka nie tylko z powodu wieku. Osteoporoza może być dziedziczna. Często dotyka też osób, które stosują dietę ubogą w wapń i witaminę D, stosują używki, a także unikają aktywności fizycznej. Także nadmierna masa ciała, jak również zbyt mała waga, może prowadzić do obniżenia się gęstości kości i ich przebudowy. Prócz więc wykonania badań, warto również postarać się o zdrowy tryb życia, zdrową dietę i odstawić alkohol oraz papierosy.