Oprawki złote czy srebrne?

Oprawki okularów mogą być utrzymane w niemal dowolnej kolorystyce. W ich doborze ogranicza nas właściwie sama wyobraźnia. Mimo tego, że okulary mogą występować we wszystkich kolorach tęczy, największą popularnością cieszą się klasyczne oprawki złote i srebrne. Są uznawane na piękne, eleganckie i odpowiednie praktycznie dla każdej osoby. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż wbrew pozorom takie oprawki nie są całkowicie uniwersalnym wyborem.

Oprawki okularów złote i srebrne a temperatura urody

Oprawki okularów dobiera się na podstawie dwóch, najważniejszych kryteriów – typu urody oraz kształtu twarzy. To, czy lepiej będziemy wyglądali w oprawkach złotych, czy może bardziej odpowiednie będą dla nas okulary srebrne, zależy w największej mierze od typu kolorystycznego naszej urody, a konkretnie od jej temperatury. Typy kolorystyczne dzielimy bowiem na ciepłe i zimne. Do typów ciepłych należą przedstawiciele wiosny i jesieni, natomiast typami zimnymi będą osoby klasyfikowane jako zimy i lata.

Złoto jest kolorem o ciepłej temperaturze – na zasadzie podobieństwa, będzie więc ładniej prezentowało się na twarzy przedstawicieli ciepłych typów kolorystycznych. Po oprawki złote powinny więc sięgnąć głównie wiosny i jesienie. Wiosny z uwagi na delikatność swojej urody, powinny zdecydować się na cienkie oprawki utrzymane w kolorystyce żółtego złota, jesienie natomiast mogą wybrać grubsze, bardziej zdobione okulary w kolorze ciemnego, postarzanego złota.

Chłodne typy kolorystyczne najkorzystniej będą prezentowały się natomiast w oprawkach srebrnych, które ładnie podkreślą chłodny odcień ich skóry oraz będą kontrastowały z ciemnymi włosami (w przypadku zim) lub harmonizowały z popielatym blondem lat.

Oprawki złote czy srebrne

Złote czy srebrne oprawki – co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Najważniejsza zasada doboru oprawek okularowych mówi, że powinny one idealnie współgrać z naszą urodą, a nie w widoczny sposób z nią kontrastować. Pozwala to na uzyskanie naturalnego efektu wizualnego, w którym okulary zdają się niemal „stapiać” z naszą twarzą tworząc w rezultacie bardzo harmonijny i estetyczny look. Dopasowując oprawki do typu urody uzyskamy naturalny efekt pozbawiony sztuczności, co pozwoli na dopasowanie do nich dowolnych dodatków.

Stojąc przed zakupem okularów warto zastanowić się także, jakie dodatki i biżuterię najczęściej nosimy. Jeśli bowiem zależy nam na harmonijnym i spójnym wyglądzie, zaleca się bowiem, aby wszystkie metalowe elementy naszego ubioru były utrzymanej w tej samej kolorystyce – osoby najczęściej noszące złoto, powinny więc postawić na oprawki złote, z kolei miłośnicy srebra, wybrać okulary w tej samej kolorystyce. Znaczenie ma tu jednak nie tylko biżuteria, ale także okucia torebek, zamki w kurtce i płaszczu oraz pozostałe metalowe dodatki.

Poszukując oprawek idealnych, warto jednak pamiętać, że finalny efekt to nam ma się podobać. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby dobierać także kontrastujące dodatki. Ważne jednak, aby robić to na tyle świadomie, aby całość prezentowała się atrakcyjnie oraz z premedytacją łamała utarte schematy. W modzie można bowiem praktycznie wszystko!