Opieka paliatywna dla dzieci w Łodzi: co warto wiedzieć i gdzie szukać wsparcia?

Łódź jest jednym z większych miast, w którym opieka paliatywna dla dzieci stanowi kluczowy obszar wsparcia dla rodzin z nieuleczalnie chorymi pociechami. Na jej terenie działa wiele fundacji ze wysoce wykwalifikowanymi specjalistami udzielającymi fachowej pomocy. Dzięki poniższemu artykułowi poznasz najważniejsze informacje na temat takiej formy opieki oraz gdzie w Łodzi zwrócić się po pomoc.

Czym jest opieka paliatywna dla dzieci?

Jest to obszar medycyny, który skupia się na leczeniu i szeroko pojętej opiece nad dziećmi ze zdiagnozowanymi nieuleczalnymi chorobami, prowadzącymi często do przedwczesnej śmierci. Opieka paliatywna dla dzieci ma na celu przede wszystkim nie przedłużenie życia małego pacjenta, ale poprawę jego jakości, np. poprzez uśmierzanie bólu czy redukowaniu objawów choroby, które wpływają na jego codzienne funkcjonowanie.

Opieka paliatywna

Warto wspomnieć o tym, iż medycyna paliatywna cechuje się kompleksowym podejściem do pacjenta. Nie skupia się jedynie na fizycznym samopoczuciu chorego, ale i aspektach jego zdrowia psychicznego. Zarówno w Łodzi, jak i każdym innym mieście, osoba zakwalifikowana do opieki paliatywnej dla dzieci trafia pod skrzydła nie pojedynczego specjalisty, a całego zespołu. Do jego grona należą zarówno lekarze i pielęgniarki, jak i psychiatrzy, fizjoterapeuci, psychologowie czy przysposobieni wolontariusze. Co ważne, wsparciem zostają objęci nie tylko pacjenci, ale i ich rodziny. Zdecydowanie się na taką formę pomocy może znacznie zahamować dalszy rozwój choroby i tym samym, przedłużyć życie osoby poddanej opiece paliatywnej.

Opieka paliatywna dla dzieci: Łódź | Gdzie szukać pomocy?

W centrum Polski istnieje wiele organizacji zajmujących się takim obszarem medycyny. Warto wyróżnić tutaj jednak fundację “Gajusz”, która dostarcza wsparcia, jakim jest opieka paliatywna dla dzieci Łódź. Jak to robią? Jedną z form pomocy oferowaną przez fundację są trzy rodzaje hospicjów: perinatalne, stacjonarne oraz domowe. W pierwszym z nich wsparcie znajdą rodziny, które o śmiertelnej chorobie dziecka dowiedziały się jeszcze w ciąży. W drugim, nazywanym “Pałacem” znajduje się dom dla nieuleczalnie chorych i porzuconych pociech. Natomiast dzięki ostatniej formie hospicjum – domowym, dzieci mają możliwość spędzenia ostatnich dni we własnym łóżku. Każdego dnia dojeżdżają do nich specjaliści. Opieka paliatywna dla dzieci dostarczana przez łódzką fundację “Gajusz” opiera się także w dużej mierze na udzielaniu wsparcia psychologicznego zarówno dla małych pacjentów, jak i ich rodzin. Dzieje się to m.in. za sprawą założonego centrum terapii “CUKINIA”, które poprzez psychologów, psychiatrów oraz logopedów udziela wsparcia rodzinom ciężko doświadczonym przez los.

Fundacja zapewnia także pomoc psychologiczną na oddziałach onkologicznych – przykładowo, dla dzieci przebywających tam prowadzone są zajęcia rozwijające ich pasje. Z kolei najmłodsi, którzy zakończyli już szpitalne leczenie na onkologii mogą liczyć na program “OKNO” zapewniający spotkania terapeutyczno-edukacyjne oraz wyjazdy integracyjne, których celem jest ułatwienie powrotu do codziennego życia poza szpitalem.