Odra
Odra to bardzo zaraźliwa choroba wieku dziecięcego, najczęściej chorują dzieci w wieku 6-12 miesięcy (lub starsze, jeśli nie zostały zaszczepione). Odrę wywołuje wirus, który przenoszony jest drogą kropelkową. Jeśli osoba chorowała na odrę w wieku dziecięcym jest odporna już na całe życie.
Objawy odry u dzieci
Odra przebiega w czterech fazach, w każdym z nich są inne objawy:
- Faza wylęgania – trwa 9-24 dni i jest to faza bezobjawowa, czasem utrzymuje się stan podgorączkowy.
- Faza druga – trwa 3-4 dni i przypomina zwykłą infekcje wirusową. Objawy w tej fazie to podwyższona temperatura ciała, suchy kaszel, zapalenie gardła, wrażliwość na światło, łzawienie oczu. Na policzkach od wewnątrz pojawiają się tzw. plamki Fiłatowa – Koplika, białe plamki z czerwona obwódką.
- Faza wysypkowa – temperatura może sięgać nawet 40°C, inne objawy to sinica, duszność, senność, w zasadzie apatia oraz charakterystyczna wysypka. Wysypka pojawia się najpierw na twarzy i za uszami, potem na szyi, tułowiu i przechodzi na kończyny. Wysypka trwa ok. tygodnia. Zmiany mają kolor bladoróżowy, potem ciemnieją, aż do koloru brunatnego. Miejscowe przejaśnienia tworzą obraz „skory tygrysa”. Wysypka zanika od głowy w dół, czyli tak, jak się pojawiała.
- Faza zdrowienia – trwa kilka dni, w czasie których temperatura wraca do normy, kaszel ustępuje, zmiany skórne złuszczają się.
Powikłania odry mogą być groźne, dotyczą dzieci ze słaba odpornością, niedożywionych
- zapalenie ucha środkowego
- zapalenie płuc
- zapalenie krtani
- skaza krwotoczna
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie opon mózgowych
- zapalenie spojówek lub zapalenie rogówki
- zapalenie rdzenia kręgowego
- podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE)
Leczenie i zapobieganie zachorowaniom na odrę
Zapobieganie to szczepienie dzieci, dwukrotnie w odstępie kilku lat. Szczepionka na odrę – masowe szczepienie przeciwko odrze prowadzą do spadku zachorowań i zmniejszenia śmiertelności. Konieczna jest równiez kilkudniowa izolacja chorego – ok. 4 dni od wystąpienia wysypki. Leczenie objawowe, dziecko powinno leżeć, w zaciemnionym pokoju, nie nadwyrężać oczu. Dziecku należy podawać dużo picia, a potrawy powinny być łagodne, aby dodatkowo nie podrażniać błon śluzowych. Można podawać środki łagodzące kaszel (syrop) oraz środki przeciwgorączkowe przynoszące ulgę.