O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę przy wyborze apteki?
Zawartość podstrony
Na rynku działa dziś wiele aptek, mamy więc możliwość wyboru placówki, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Większość osób decyduje się jednak na zakupy w aptece, która znajduje się najbliżej, nie przywiązując większej wagi do innych kryteriów, takich jak profesjonalna pomoc farmaceuty, czy też wyposażenie apteki. Warto zmienić to podejście.
Dlaczego wybór odpowiedniej apteki jest ważny?
Rolą farmaceuty jest nie tylko wydawanie leków na receptę, ale też udzielanie porad dotyczących leków bez recepty, które pomogą nam zwalczyć dolegliwości, z którymi się zmagamy. Przychodząc do apteki, powierzamy więc farmaceucie swoje zdrowie. Wiedza, doświadczenie i odpowiednie podejście do pacjenta to bardzo ważne cechy aptekarza, na które należy zwrócić uwagę. Duże znaczenie ma także dostępność leków w aptece. Nie powinno w niej brakować leków podstawowych oraz przeznaczonych do stałej farmakoterapii, powinna istnieć też możliwość szybkiego sprowadzenia mniej powszechnych leków.
O czym pamiętać w trakcie wizyty w aptece?
W aptece możemy kupić dziś nie tylko leki, ale również kosmetyki i akcesoria higieniczne. Nie należy jednak traktować jej jak drogerii. Apteka nie jest sklepem, a farmaceuci nie są sprzedawcami lecz specjalistami w dziedzinie nauk farmaceutycznych. Istnieją więc sytuacje, w których aptekarze mogą nam odmówić sprzedaży leku, np. gdy skończył się termin ważności recepty lub brakuje na niej istotnych danych, takich jak pesel, imię i nazwisko, adres, nazwisko lekarza itp.
Czy farmaceuta może wydać lek na receptę bez recepty?
Tylko w nielicznych przypadkach farmaceuta może wydać pacjentowi lek na receptę bez recepty. Dotyczy to sytuacji, w których istnieje ryzyko poważnego zagrożenia zdrowia lub życia. Jeśli osoba cierpiąca na przewlekłą chorobę wyjechała na wakacje i nie zabrała ze sobą leku, który musi przyjmować stale farmaceuta może wówczas wydać lek w najmniejszym opakowaniu. Ostateczna decyzja zależy jednak zawsze od pracownika apteki, gdyż łączy się to z bardzo dużą odpowiedzialnością.
O co pytać farmaceutę?
Farmaceuta to osoba, która nie tylko wydaje leki, ale też posiada na ich temat dużą wiedzę. Nie obawiajmy się więc zadawania nawet bardzo szczegółowych pytań dotyczących danego leku lub preparatu. Farmaceuta może udzielić nam wyczerpujących informacji na temat tego jak dawkować lek, kiedy i jak długo go przyjmować, jakie są niepożądane działania związane z jego stosowaniem, czy wchodzi w interakcje z innymi lekami, jak go przechowywać i wiele innych.