Nowoczesne metody leczenia żylaków

Żylaki w początkowym stadium rozwoju często są traktowane jako problem głównie estetyczny. Jednakże, jeżeli zbagatelizujemy ich istnienie i nie podejmiemy wczesnej prewencji oraz leczenia, mogą stanowić przyczynę poważnych deformacji oraz zapalenia żył powierzchniowych, a nawet owrzodzeń skóry. Dzisiejsza medycyna oferuje wiele w zakresie walki z niewydolnością żył powierzchownych. Znaczna część najnowocześniejszych rozwiązań pozostaje w sferze usług prywatnych, jednak coraz więcej procedur jest także dostępnych w placówkach publicznych.

Preparaty do stosowania miejscowego   

Zanim przejdziemy do omówienia zabiegów, należy przedstawić lek, który pomaga w walce z problemem niewydolności żylnej. Mowa o żelu Lioton 1000 z heparyną, która wpływa na poprawę mikrokrążenia, łagodzi obrzęki oraz wspomaga leczenie przeciwzapalne. Optymalna formuła żelowa leku zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji. Żel należy stosować w leczeniu wspomagającym chorób żył powierzchownych lub w przypadku krwiaków podskórnych, stłuczeń, czy obrzęków. Warto pamiętać, że leku nie należy stosować na otwarte rany po operacjach żylaków, dlatego włączenie żelu do leczenia zaleca się dopiero po zdjęciu opatrunków. Lioton 1000 może być stosowany samodzielnie, kiedy wskazane jest wspomagające leczenie miejscowe lub dodatkowo w połączeniu z terapią doustną. Osoby cierpiące z powodu chorób żył powierzchniowych często zmagają się z przykrymi objawami, takimi jak uczucie ciężkości, obrzęk, ból, czy nocne skurcze nóg. Wysokie stężenie heparyny i postać wodno-alkoholowego żelu Lioton 1000 zapewniają głębokie przenikanie przez skórę, co zapewnia szybkie uczucie ulgi, tak ważne w przypadku wymienionych dolegliwości.

Klasyczny zabieg usuwania żylaków

Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w pachwinie, dzięki któremu możliwe jest usunięcie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, a następnie wykonanie drobnych nacięć w skórze, przez które usuwa się żylakowato zmienione naczynia powierzchowne. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Pacjent może zostać wypisany do domu tego samego dnia lub w drugiej dobie po zabiegu. Minusem tego postępowania jest duże ryzyko powstania obszernych krwiaków [1].

Skleroterapia

To podstawowa i najstarsza metoda miniinwazyjnego leczenia operacyjnego żylaków, która znana jest także pod nazwą ostrzykiwania/nastrzykiwania. Polega ona na wstrzyknięciu do chorego naczynia substancji, która wywoła trwałe zamknięcie światła żyły. W porównaniu do zabiegu klasycznego metoda ta jest mało inwazyjna, przeprowadza się ją głównie w znieczuleniu miejscowym, a ponadto okres rekonwalescencji jest krótszy i pacjent szybko wraca do pełnej sprawności [2].

Laseroterapia

To termiczna metoda, posługująca się zjawiskiem termoablacji laserowej. W wyniku cieplnego uszkodzenia ściany naczynia (energia termiczna emitowana jest przez końcówkę światłowodu wprowadzonego do światła żyły), na skutek wielu zmian, dochodzi do jego trwałego zamknięcia. Po jakimś czasie zwłókniałe i zamknięte naczynie zostaje wchłonięte przez otaczające tkanki [3].

Klejenie żylaków

Ostateczny docelowy punkt tej metody jest podobny do wyżej omówionych – lekarz wpuszcza do żylaka specjalny klej, a następnie dociska punkt na ciele, co prowadzi do trwałego zasklepienia naczynia. Plusem tej metody jest brak konieczności stosowania materiałów uciskowych po zabiegu, w związku z czym pacjenci chętnie się na nią decydują w okresie letnim. Dodatkowo metoda ta zalecana jest osobom otyłym, które borykają się z obrzękami tłuszczowymi i limfatycznymi.

RF i EVLT

To dwie metody dedykowane zamykaniu drobnych pajączków naczyniowych. Wykorzystują w swoim działaniu laser (EVLT) oraz fale radiowe (RF). Celem jest trwałe zamknięcie drobnej siatki naczyń. Aplikatory mają niewielką średnicę (poniżej 2 mm), więc pacjent może uniknąć nacięć na skóry [3].

Źródła:

[1] – https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64132,leczenie-zylakow

[2] – http://www.szpitalswwojciecha.pl/blog/ekspert-radzi/dr-n-med-maciej-micker-o-nowoczesnych-metodach-leczenia-zylakow-konczyn-dolnych/

[3] – https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64147,laserowe-leczenie-zylakow