Nerwica lękowa – pomoc w problemach z powracającymi lękami

Zaburzenia lękowe mogą dotykać nawet 1/3 populacji naszego kraju. Wbrew pozorom, ich występowanie może być oznaką nie tylko osłabionego samopoczucia, ale również zaburzeń ze spektrum depresyjno-lękowego. Jeśli sporadycznie lub notorycznie odczuwasz nieuzasadnione lęki, poniżej podpowiadamy jak sobie z nimi poradzić, gdzie i kiedy szukać pomocy oraz jakie są najczęstsze symptomy świadczące o wystąpieniu nerwicy lękowej.

Nerwica lękowa – od podstaw

Odczuwanie lęku jest zupełnie normalne. Nasz organizm jest zaprogramowany w taki sposób, by w niektórych sytuacjach go odczuwać – na przykład podczas kontaktu z niebezpieczeństwem. Lęk staje się problemem, gdy pojawia się pomimo braku powodów do jego wystąpienia. Wówczas, ciało reaguje w sposób nieproporcjonalny do aktualnej sytuacji. Przede wszystkim – pojawiają się dolegliwości bólowe oraz nerwobólowe, a także zaburzenia snu, obniżony apetyt, spadek libido, przyspieszony rytm serca.

Pojawia się mechanizm błędnego koła – typowy dla nerwicy lękowej: wzmożone reakcje organizmu pogłębiają odczucia lęku, który z kolei zaostrza reakcje organizmu. Samodzielne wyrwanie się z tego błędnego koła jest często po prostu niemożliwe.

Objawy nerwicy lękowej

Wyróżnia się trzy grupy objawów świadczących o wystąpieniu nerwicy lękowej. Pierwsze to objawy somatyczne, czyli występujące w obrębie naszego organizmu. Są to przede wszystkim: zwiększone ciśnienie krwi, kołatanie lub palpitacje serca, nudności, wymioty, biegunka, problemy z oddychaniem, płytki oddech, hiperwentylacja, uczucie zimna lub nadmiernego gorąca, drętwienie, rumieńce, ból głowy, problemy z mówienie, szum w uszach, bóle i skurcze mięśni, uczucie odrealnienia, omdlenie.

Wystąpienie tych objawów nasila się w czasie sytuacji stresujących.

Drugą grupę objawów stanowią symptomy kognitywne, zwane również poznawczymi. Obejmuje ona między innymi: zaburzenie uwagi i koncentracji, problemy z pamięcią, problem z prawidłową artykulacją lub natrętne, powracające myśli, poczucie przymusu konkretnego zachowania, a także zmiany w sposobie postrzegania rzeczywistości i siebie samego, derealizacja i uczucie depersonalizacji.

Ostatnia grupa to symptomy emocjonalne, związane z naszym afektywnym funkcjonowaniem. Wymienić należy uczucie niepokoju, napady paniki, poczucie przygnębienia, nasilenie fobii, apatia i zniechęcenie, łatwa drażliwość, labilność emocjonalna.

Nerwica – leczenie lęków i napadów paniki

Najważniejszym elementem w leczeniu nerwic jest udział w specjalistycznej terapii oraz stosowanie środków farmaceutycznych. Wyjątkowo intensywne napady lęku leczy się przy użyciu środków zaliczanych do benzodiazepin. W leczeniu przewlekłym stosuje się natomiast inhibitory wychwytu zwrotnego działające na serotoninę (SSRI) lub także noradrenalinę (SSNRI), a także trójpierścieniowe leki antydepresyjne, inhibitory MAO i azapirony.

Udział w psychoterapii powinien być prowadzony równolegle do terapii lekowej. W trakcie terapii, osoby cierpiące na lęki zostają zaznajomione z mechanizmem ich powstawania i narastania, uczą się odpowiednich praktyk myślowych, które pomagają w osłabieniu natrętnych objawów. Ponadto, pacjenci uczą się rozpoznawać symptomy nadchodzące lęku oraz ćwiczą sytuacje, w których najczęściej dochodzi do ich wyzwolenia.