Najczęstsze błędy w pielęgnacji cery naczynkowej

Cera naczyniowa bywa wymagająca, dlatego łatwo popełniać błędy podczas jej pielęgnacji. Te z kolei wpływają niekorzystnie na kondycję skóry, nasilając problemy suchości i widoczności pajączków. Sprawdź, co najczęściej robimy źle, i dowiedz się, jak tego uniknąć!

Top 5 błędów

Cera naczyniowa jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza nieodpowiednie przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych. To sprawia, że kondycja skóry się pogarsza, a charakterystyczne cechy, jak suchość, pajączki i rumień, się nasilają. Sprostanie potrzeb cery naczyniowej bywa wymagające, ale przyglądając się swoim nawykom pielęgnacyjnym, można uniknąć wielu błędów i poprawić tym stan skóry.

Błąd 1. Źle dobrane kosmetyki

Nieodpowiednie dostosowanie produktów do typu cery to jeden z największych grzechów. Zawarte w preparatach składniki nie odpowiadają właściwie na potrzeby skóry. Co więcej, działają na nią drażniąco. Często też zaostrzają stany zapalne i niekorzystnie wpływają na sprężystość naczyń krwionośnych.

Błąd 2. Peelingi mechaniczne i scruby

Choć złuszczanie martwego naskórka jest ważnym zabiegiem, to cera naczynkowa źle go znosi, jeśli jest przeprowadzany materiałem ściernym. Podobnie nasila problemy używanie do mycia szorstkich gąbek oraz szczotek lub nawet mocne tarcie ręcznikiem i wacikiem kosmetycznym.

Błąd 3. Ciepłe kąpiele

Wysoka temperatura sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych, prowokując większą widoczność pajączków oraz rozchodzenie się rumienia. Poza tym może wzmagać suchość i uczucie ściągnięcia.

Błąd 4. Brak ochrony UV

Na ekspozycję słoneczną i kontakt z suchym lub zimnym wiatrem skóra twarzy narażona jest nie tylko latem. Warunki pogodowe wpływają na elastyczność naczyń krwionośnych, jędrność włókien kolagenowych oraz nawilżenie naskórka, dlatego skóra wymaga odpowiedniej ochrony zewnętrznej.

Błąd 5. Bagatelizowanie wieczornej pielęgnacji, nieregularność zabiegów

Aby zatroszczyć się kompleksowo o kondycję skóry, należy przeprowadzać zabiegi oczyszczania, tonizowania i nawilżania systematycznie 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Pozwoli to usunąć resztki makijażu i inne zabrudzenia, zalegające sebum czy obumarły naskórek, przywrócić równowagę pH, a także usprawnić procesy regeneracyjne zarówno w płytszych, jak i w głębszych warstwach skóry.

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Codzienną pielęgnację zawsze należy rozpocząć od zabiegu oczyszczania, po czym warto wykonać tonizowanie, a na koniec nawilżanie. Ze względu na wyjątkowe potrzeby cery naczyniowej, najlepiej sięgnąć w tym celu po dermokosmetyki, np. po emulsję, piankę i krem. Ich formuła jest wolna od szkodliwych składników, dzięki czemu produkty są bezpieczne. Nie stwarzają ryzyka podrażnień, nasilania pajączków i suchości, ponieważ wzmacniają płaszcz lipidowy, przyczyniają się do poprawy elastyczności naczyń krwionośnych i nawilżenia oraz łagodzą uczucie świądu i napięcia.