Na czym polega choroba Scheuermanna i jak ją leczyć?

Choroba Scheuermanna, czyli jałowa martwica kręgosłupa lub kifoza młodzieńcza, jest to szczególny przypadek okrągłych pleców spotykany u nastolatków. Dochodzi do niej w wyniku powolnego wygięcia kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym na skutek klinowacenia trzonów kręgowych.  Strukturalna kifoza młodzieńcza dotyczy 0,4 – 8,3% populacji nastolatków, najczęściej w wieku 12-16 lat. Częściej występuje u chłopców. Schorzenie często występuje rodzinnie razem z bocznymi skrzywieniami kręgosłupa. Istotą choroby Scheuermanna jest martwica i obumieranie trzonów kręgów oraz krążków międzykręgowych bez udziału drobnoustrojów chorobotwórczych takich jak wirusy, grzyby i bakterie. Przyczyną tego procesu jest niedostateczne ukrwienie tkanki kostnej na skutek przerwania ciągłości naczyń zaopatrujących te kości w krew. Pomimo istnienia szeregu niepotwierdzonych teorii dotyczących etiologii choroby Scheuermanna, przyczyny schorzenia nie zostały jednak do końca poznane.

Objawy i rozpoznanie choroby Scheuermanna?

Podstawowym objawem choroby Scheuermanna jest tępy, rozlany ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa, który nasila się po dłuższym siedzeniu, spacerze lub innym wysiłku fizycznym. Pojawiają się problemy z prostowaniem i zginaniem kręgosłupa, zmniejsza się jego ruchomość. Występują przykurcze mięśni kulszowo-goleniowych i biodrowo-lędźwiowych. Chorzy nastolatkowie skarżą się na szybsze i większe zmęczenie. U dziewczynek, w okresie dojrzewania bóle znacznie nasilają się podczas menstruacji. Dolegliwości bólowe skutkują często skłonnością do pochylania się do przodu, w wyniku czego mogą tworzyć się tak zwane okrągłe plecy, pojawiają się też zniekształcenia kostne i przykurcze w stawach biodrowych oraz wysunięcie barków do przodu. W zaawansowanej chorobie Scheuermanna widoczne jest pogłębienie kifozy piersiowej związane ze zniekształceniem kilku kręgów.  Chorobę Scheuermanna rozpoznaje się podstawie objawów klinicznych i objawów widocznych na zdjęciach w badaniu radiologicznym obejmującym cały kręgosłup piersiowy i lędźwiowy. W badaniach obrazowych występują charakterystyczne guzki Schmorla widoczne zarówno na rentgenogramach, jak i w obrazach rezonansu magnetycznego. Charakterystyczna zmiana ta jest widoczna w rentgenogramie przez całe życie, więc na tej podstawie można podejrzewać, że dorosły pacjent w młodości przechodził chorobę Scheuermanna.

Leczenie choroby Scheuermanna

Leczenie choroby Scheuermanna polega na intensywnych ćwiczeniach korekcyjnych zwiększających ruchomość kręgosłupa i wpływają na jego elastyczność, wzmacnianiu mięśni i zwiększaniu sprawności ogólnej młodego pacjenta. Rehabilitację można wzbogacić o masaże czy zabiegi cieplne oraz o zajęcia na basenie, w szczególności pływanie na plecach sprzyjaja odciążeniu kręgosłupa. Należy wykształcić u dziecka nawyk przyjmowania prawidłowej postawy ciała i stosowanie diety bogatej w nabiał, warzywa oraz owoce. Jeśli występuje brak poprawy po rehabilitacji a kifoza powiększa się, wskazane jest stosowanie gorsetu ortopedycznego. W przypadku dynamicznie rozwijającej się kifozy i znacznej deformacji, postępujących, zwiększonych dolegliwości bólowych i ograniczeń ruchomości oddechowej klatki piersiowej wskazane jest leczenie operacyjne. W kompleksowym leczeniu schorzeń kręgosłupa u dzieci specjalizują się ortopedzi z Carolina Medical Center w Warszawie i Gdańsku.