Mikrodermabrazja – czym jest, kiedy z niej skorzystać i jak przebiega?

Mikrodermabrazja jest zabiegiem kosmetycznym polegającym na złuszczeniu mechanicznym warstwy naskórka. Mikrodermabrazja jest zabiegiem medycyny estetycznej, na którą decydują się przede wszystkim starsze kobiety, aby odświeżyć swój wygląd. Czym dokładnie jest i na czym polega?

Mikrodermabrazja – co to takiego? 

Jest to zabieg kosmetyczny polegający na mechanicznym złuszczeniu warstwy rogowej naskórka. Z tego względu nazywany jest również mikropeelingiem, gdyż delikatnie oczyszcza skórę, usuwa jej martwe warstwy – czym ją dotlenia. 

Zabieg mikrodermabrazji jest zdecydowanie dokładniejszy od tego przeprowadzanego w domu i pozwala skórze odzyskać świeży wygląd, odsłania jej młodsze warstwy i sprzyja regeneracji. 

Co daje skórze zabieg mikrodermabrazji?

Na ten zabieg estetyczny decydują się najczęściej panie w średnim wieku, gdyż mikrodermabrazja odmładza skórę, nadaje jej rumiany wygląd, korzystnie wpływa na jej regenerację oraz dogłębnie ją oczyszcza. 

Ponadto usunięcie martwej warstwy naskórka poprzez mikrodermabrazje powoduje zwiększenie produkcji kolagenu oraz elastyny. Te czynniki poprawia ogólny wygląd skóry i wpływa na jej młody wygląd. Ponadto stymuluje wzrost nowej tkanki, którą zastępowana jest ta stara. 

Zabieg mikropeelingu warto stosować, gdyż:

  • spowalnia proces starzenia skóry i wpływa na jej świeży wygląd,
  • delikatnie spłyca zmarszczki powstałe zwłaszcza w okolicach ust i oczu, 
  • wygładza ślady powstałe po trądziku oraz zdecydowanie zmniejsza jego powstawanie, 
  • poprawia koloryt i jakość skóry,
  • zmniejsza rozszerzanie się porów, 
  • dotlenia skórę,
  • usuwa przebarwienia słoneczne.

Przygotowanie do zabiegu mikrodermabrazji

Ten zabieg kosmetyczny nie jest inwazyjny, a proces jego przeprowadzania jest delikatny i przyjemny. Jednak przed jego wykonaniem na kilka dni wcześniej nie należy:

  • dokonywać samodzielnego oczyszczania skóry poprzez peeling,
  • stosować chemicznych kremów, 
  • opalać się na słońcu i w solarium.

Jak przebiega mikrodermabrazja i jakie są jej rodzaje?

Określony obszar skóry poddaje się mechanicznemu zabiegowi złuszczającemu martwy naskórek. Dokładny przebieg tego procesu zależy od rodzaju wybranej metody mikrodermabrazji. 

  • Mikrodermabrazja diamentowa – najpopularniejsza metoda mikropeelingu, w której do złuszczania wykorzystuje się głowicę pokrytą opiłkami naturalnego diamentu. Średnica głowicy, a także grubość opiłków zależna jest od partii skóry, która ma podlegać złuszczeniu. Zabieg  mikrodermabrazji diamentowej jest całkowicie bezbolesny i polecany jest osobom ze skórą wrażliwą. Efektem jest wyraźnie rozjaśniona skóra o miękkiej strukturze.
  • Mikrodermabrazja korundowa – tutaj wykorzystuje się kryształki korundu, które są grubsze od tych diamentowych. Z tych względów zabieg ten przeprowadza się na wymagających partiach ciała. Mikrodermabrazja korundowa zapewnia głębsze i dokładniejsze oczyszczanie i lepszą produkcję kolagenu oraz elastyny.
  • Mikrodermabrazja tlenowa – w tym zabiegu używa się sól fizjologiczną. Skórę oczyszcza się jej strumieniem oraz sprężonym powietrzem, dzięki czemu jest ona oczyszczona, ale i właściwie dotleniona.

Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezbolesnym, które daje widoczne efekty. Za jednorazowy zabieg trzeba zapłacić od 190 do 250 złotych. Ilość niezbędnych sesji kosmetycznych ocenia specjalista.