Mammografia cyfrowa – poznaj tę innowacyjną metodę!

Mammografia cyfrowa to co raz bardziej popularna metoda badania piersi, poznaj ją lepiej i dowiedz się czy różni się od „standardowej” mammografii.

Mammografia cyfrowa – czym się wyróżnia?

Mammografia cyfrowa stopniowo zaczęła pojawiać się w placówkach szpitalnych na początku roku 2000. Niestety wciąż wiele szpitali nie posiada w swojej ofercie tego specjalistycznego sprzętu (mammograf cyfrowy). Na szczęście dla kobiet, które chcą przeprowadzić ten rodzaj badania pojawiają się nowe rozwiązania takie jak np. „mammobusy”, których kobiety podczas akcji mogą poddać się badaniu zupełnie za darmo. Ale czym właściwie różni się mammografia cyfrowa od tej standardowej? Głównym czynnikiem przemawiającym za wersją cyfrową (mammograf cyfrowy) jest fakt, że kobiety podczas badania nie są narażone na duże promieniowanie rentgenowskie (podczas badania z wykorzystanie wersji cyfrowej promieniowanie jest znacznie mniejsze).

Kolejnym argumentem jest badanie w czasie rzeczywistym (wyniki pojawiają się od razu na komputerze), przede wszystkim w bardzo wysokiej jakości. Dzięki nowoczesnej technologii wszystkie wyniki są bardzo dokładne oraz szybkie, wyniki można przekazać na różnego rodzaju nośnikach cyfrowych (Pendrive, CD, ale również przesłać mailem). Jednak powodem przez który wiele placówek szpitalnych wciąż nie oferuje pacjentką cyfrowej wersji badań są stosunkowo wyższe ceny urządzenia (aparat do mammografii cena).

Mammograf cyfrowy – wsparcie w profilaktyce

Na szczęście coraz więcej kobiet decyduje się na badania profilaktyczne piersi, wpływ na ten stan rzeczy mają na pewno różnego rodzaju kampania społeczne dotyczące profilaktycznych badań piesi, a co za tym idzie większa świadomość. Warto pamiętać, że kobiety powyżej 50 roku życia mogą liczyć na refundację przez NFZ (co najważniejsze NFZ refunduje także wersję cyfrową – mammografia cyfrowa). Ważne jednak, aby wyrabiać nawyk badań profilaktycznych – dlatego też kobiety, które ukończyły 35 lat powinny co dwa lata udawać się na ten rodzaj badań. Mammografia, w tym mammografia cyfrowa wspomaga cały proces oraz pozwala szybciej zdiagnozować ewentualne zmiany nowotworowe. Szukasz więcej informacji na temat mammografii cyfrowej? Wejdź na stronę, dowiedz się więcej i dbaj o zdrowie –  https://www.philips.pl/healthcare/solutions/mammography/digital-mammography