Łysienie androgenowe – jak mu zaradzić?

Łysienie androgenowe spowodowane jest bardzo dużą wrażliwością mieszków włosowych na hormony płciowe, czyli właśnie androgeny. Znacznie częściej zjawisko to dotyczy mężczyzn (aż do 70% populacji), ale może również występować u kobiet, ale w mniejszym stopniu (do około 40%). Inaczej też może się ono ujawniać w zależności od płci.

Jak ten rodzaj łysienia wpływa na kobiety, a jak na mężczyzn?

 
W przypadku pań ma się raczej do czynienia z rozproszoną utratą włosów, która zaczyna się od wierzchołka głowy. W przypadku mężczyzn najczęściej utrata włosów występuje na zakolach oraz na samym wierzchołku głowy. U mężczyzn istnieje także ryzyko całkowitej utraty włosów- u kobiet zdarza się to raczej rzadko. Ta rozbieżność pomiędzy przebiegiem schorzenia u kobiet i mężczyzn często prowadzi do innego klasyfikowania choroby, a łysienie androgenowe- ze względu na fakt, że zazwyczaj jest spowodowane przez testosteron, męski hormon- głównie jest przypisywane mężczyznom i z nimi kojarzone. Podatność na ten rodzaj utraty włosów bardzo często ma podłoże genetyczne i jest dziedziczone. 

Leczenie poprzez skuteczną terapię zewnętrzną 

Tak znaczna utrata włosów, która postępuje w czasie, budzi zaniepokojenie pacjentów i sprawia, że podejmują się oni terapii u trychologa. Procesowi łysienia można i trzeba przeciwdziałać. Zazwyczaj jest to terapia zewnętrzna, którą rozpoczyna się po wykluczeniu innych możliwych przyczyn, na przykład po analizie badania krwi pacjenta. Leczenie łysienia androgenowego powinno także w pierwszej kolejności oznaczać zaleczenie innych przypadłości skóry głowy, a więc likwidację łupieżu, problemów skórnych czy stanów zapalnych. Następnie wdrożone zostają specjalistyczne preparaty, które mają na celu wzmacniać cebulki włosów, a w miejscach łysienia- stymulować skórę głowy do produkcji nowych. Wśród dostępnych preparatów zalecane są chociażby produkty Hair Medic, które mają charakter specjalistyczny. Istotnym procesem jest zapobieganie procesowi zmniejszania się mieszków włosowych w konsekwencji działania testosteronu- proces ten sprawia, że włosy stają się sukcesywnie coraz cieńsze, aby w końcu wypaść całkowicie.