Łupież pstry na twarzy? Tak, to możliwe! Jak rozpoznać chorobę?

Łupież pstry jest spowodowany przez nadmierny rozrost grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Malassezja. Typowa lokalizacja łupieżu pstrego to ramiona, tułów, szyja oraz dekolt. Jednak czasami choroba może wystąpić także na twarzy. Przez nietypową lokalizację i podobieństwo do innych jednostek chorobowych mogą wystąpić trudności w rozpoznaniu choroby.

Przyczyny łupieżu pstrego

Przyczyny pojawienia się choroby nie są dokładnie znane. Grzyby są częścią flory fizjologicznej skóry i ich obecność nie wywołuje objawów. W związku z tym w przyczynach choroby upatruje się zachwiania naturalnej równowagi flory fizjologicznej skóry. Dodatkowo zaobserwowano, że grzyby najlepiej rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. W związku z tym choroba najczęściej pojawia się u osób noszących nieprzewiewne ubrania ze sztucznych tkanin, korzystających z siłowni lub mieszkających w ciepłym i wilgotnym klimacie. Zakażeniom sprzyjają także: ciąża, niedożywienie, osłabienie układu odpornościowego i przyjmowanie antybiotyków.

Jakie są objawy łupieżu pstrego?

Zmiany występujące na skórze w przebiegu łupieżu pstrego to ciemnobrązowe, zaróżowione plamy, które mogą delikatnie się łuszczyć. Dodatkowo towarzyszy im świąd. Początkowo plamy są drobne i nieregularne, a w miarę postępu choroby zlewają się w większe. Charakterystyczna dla tej choroby jest zmiana koloru plam pod wpływem słońca. Grzyb wydziela kwas azelainowy, który rozkłada melatoninę i powoduje, że zmiany są jaśniejsze od otaczającej ją skóry. Diagnozę można postawić na podstawie objawów klinicznych. Pomocna może okazać się lampa Wooda, dostępna w gabinetach dermatologicznych, dzięki której można zaobserwować fluorescencję zmian. Objawy na skórze mogą przypominać trądzik, łojotokowe zapalenie skóry oraz reakcję alergiczną. Nieopalanie się zmian w okresie letnim jest czynnikiem różnicującym i nie występuję w innych jednostkach chorobowych.

Jak leczyć łupież pstry?

W leczeniu łupieżu pstrego stosuje się substancje przeciwgrzybicze takie jak flukonazol, ketokonazol czy bifonazol, najczęściej w formie maści lub szamponu. Ze względu na fakt, że na twarzy znajdują się wrażliwe obszary takie jak oczy i usta, na które należy uważać przy aplikacji leku, najlepiej sprawdzi się forma maści lub kremu. Na łupież pstry na twarzy dobrze sprawdzi się krem Canespor, zawierający bifonazol, który dostępny jest bez recepty. Należy pamiętać, by w trakcie leczenia uwzględnić także skórę głowy, na której występuje największe zagęszczenie patogenu. Szampony z miejscowymi preparatami przeciwgrzybiczymi najlepiej pozostawiać na skórze głowy od 3 do 5 minut, a następnie spłukać. Dzięki temu substancja przeciwgrzybicza może przeniknąć do skóry. W przypadkach rozległych, długo utrzymujących się lub opornych można przez kilka dni zastosować doustne leki przeciwgrzybicze. Należy również pamiętać, że powstałe odbarwienie skóry może utrzymywać się przez kilka tygodni po wyleczeniu. W celu zapobiegania nawrotom można stosować preparaty przeciwgrzybicze raz tygodniu oraz pamiętać o zdrowym odżywianiu, a do pielęgnacji skóry używać naturalnych łagodnych kosmetyków nienaruszających naturalnej flory skóry.