Lecytyna sojowa – wpływ na zdrowie
Zawartość podstrony
Lecytyna to grupa organicznych, fosfolipidowych związków chemicznych, która po raz pierwszy została wyizolowana w 1846 roku z żółtka jajka kurzego – to od niego zresztą wzięła swoją nazwę – lekithos oznacza właśnie żółtko jajka. Związek ten naturalnie występuje w każdej komórce ciała człowieka – jest m.in. składnikiem błon komórkowych oraz elementem składowym mózgu i tkanki nerwowej.
Co ważne, lecytyna bierze udział w wielu procesach zachodzących wewnątrz naszych organizmów – przede wszystkim w procesach przemiany materii i regulowaniu poziomu cholesterolu. Lecytyna występuje również poza organizmem człowieka – w organizmach zwierząt morskich i w roślinach, m.in. w rzepaku, słoneczniku i ziarnach soi. Lecytyna sojowa, pozyskiwana z soi (jako produkt uboczny) w procesie rafinacji olejów, jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym, kosmetologii i medycynie.
Lecytyna sojowa – skład
Wysokiej jakości lecytyna sojowa powinna być produktem czystym, najlepiej bez żadnych dodatków i nośników, wyprodukowana z najwyższej jakości soi, w certyfikowanym laboratorium, w sposób zgodny z wszelkimi normami, wytycznymi i zasadami HACCP/GMP/GHP. Tak wytworzony produkt można opisać jako stuprocentową lecytynę sojową – lecytynę sojową 100%.
W tym miejscu należy podkreślić, że lecytyna nie jest jednorodną substancją – to mieszanina związków o charakterze tłuszczowym: fosfolipidów, glicerolu, grupy fosforowej i przyłączonego związku (np. choliny, inozytolu czy seryny – od rodzaju tego związku zależą funkcje zdrowotne pełnione przez lecytynę). Ponadto w składzie lecytyny znajdują się trójglicerydy, glikolipidy, węglowodany, białko i woda.
Lecytyna sojowa jest tłuszczem złożonym, którego wartość odżywcza w 100 gramach wynosi:
- wartość energetyczna – 784 kcal / 3282 kJ,
- tłuszcz – 84 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 23,8 g),
- węglowodany – 7 g (w tym cukry – 5 g),
- białko – 7 g,
- sól – 0,2 g.
Zalecana dzienna dawka lecytyny sojowej stosowanej jako suplement diety wynosi najczęściej 2 gramy. To porcja, która dostarcza organizmowi około: 16 kcal, 1,7 g tłuszczu, 0,14 g węglowodanów, 0,14 g białka i 0,004 g soli.
W jakich produktach spożywczych występuje lecytyna?
Lecytyna występuje w produktach żywnościowych dość powszechnie, choć w śladowych ilościach. Za efektywne źródła lecytyny uważa się: żółtka jajek, wątróbkę, soję i fasolę, zarodki pszenne i ziarna słonecznika, nierafinowany olej rzepakowy (większość lecytyny jest usuwana w procesie rafinacji), orzechy, drożdże piekarnicze (a co za tym idzie – wypieki drożdżowe), ryby i nabiał, a także zielone warzywa oraz awokado i oliwki. Przyjmuje się, że zróżnicowana dieta, zgodna z piramidą zasad żywieniowych, jest w stanie skutecznie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na lecytynę – pokrywa je np. 300 g chleba.
Lecytyna jako dodatek pojawia się również w przetworzonych produktach spożywczych. W składzie produktów oznaczana jest symbolem E322 i jest jednym z naturalnych emulgatorów, umożliwiających powstawanie emulsji i zapewniającym jej trwałość. W kontekście naszego zdrowia, bardzo ważne jest, aby lecytyna sojowa wykorzystywana przez producentów żywności, pochodziła ze sprawdzonych źródeł i była wytwarzana z soi niemodyfikowanej genetycznie.
Rola lecytyny sojowej w organizmie
Lecytyna sojowa to suplement, który może wspierać rozmaite procesy zachodzące w naszym organizmie. Są to między innymi:
- przemiana materii,
- regulowanie gospodarki cholesterolu,
- regulowanie gospodarki tłuszczowej,
- wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,
- wspieranie pracy układu nerwowego i krwionośnego,
- wspieranie układu ruchowego (przede wszystkim mięśni – poprzez przyspieszanie procesów ich regeneracji po wysiłku i zwiększanie wydolności),
- opóźnianie procesów starzenia.
Lecytyna odgrywa istotną rolę w procesach związanych z myśleniem i uczeniem się, może wzmagać koncentrację i pozytywnie wpływać na pamięć. Jest również istotnym wsparciem dla pracy układu krwionośnego (przede wszystkim w kontekście skutecznego usuwania nadmiaru złego cholesterolu) i wątroby (przede wszystkim w kontekście ryzyka stłuszczenia wątroby, gromadzenia się narządzie nadmiaru cholesterolu i triglicerydów tłuszczowych).
Zdrowotne skutki niedoboru lecytyny
Niedobory lecytyny w organizmie mogą skutkować pojawieniem się szeregu mniej lub bardziej uciążliwych stanów i dolegliwości. Zbyt niski poziom lecytyny w organizmie człowieka może skutkować m.in.: obniżonymi zdolnościami umysłowymi, problemami z koncentracją i pamięcią, bólami głowy, obniżonym nastrojem i gorszym samopoczuciem, a w skrajnych przypadkach nawet stanami lękowymi. Ponadto niedobór lecytyny może być jedną z przyczyn uciążliwych zaparć, problemów z metabolizmem cholesterolu i triglicerydów tłuszczowych.
Kiedy należy suplementować lecytynę sojową?
Większość z nas jest w stanie, w odpowiednio zbilansowanej diecie, zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na lecytynę. Istnieją jednak sytuacje, w których warto sięgnąć po suplementację i lecytynę sojową. O jakich sytuacjach czy okresach w życiu mowa?
- okres wzmożonej pracy umysłowej, np. w ramach realizacji określonych projektów zawodowych, podczas sesji na studiach czy egzaminów (suplementację należy wdrożyć odpowiednio wcześniej, najlepiej 2-3 miesiące przed okresem wzmożonej pracy umysłowej);
- okres intensywnego wysiłku fizycznego, np. związanego ze zleceniem / zadaniem zawodowym czy treningami / przygotowaniem do zawodów itp.;
- w przypadku osłabienia zdolności umysłowych wynikającego z starzenia się;
- w przypadku osłabienia kondycji skóry, włosów i paznokci – lecytyna jest składnikiem wszystkich komórek naszego ciała i jej niedobór może negatywnie wpływać na nasz wygląd;
- wspomagająca w przypadku problemów ze strony układu sercowo – naczyniowego, przede wszystkim związanych z problemami miażdżycowymi i ryzykiem wystąpienia zakrzepów naczyń wieńcowych (lecytyna bierze udział w metabolizmie tłuszczów i cholesterolu, wiążąc cholesterol, ułatwiając jego transport i przyspieszając wydalenie jego nadmiaru z organizmu);
- wspomagająco dla pracy wątroby, zwłaszcza w sytuacjach / okresach, w których musimy regularnie stosować wybrane leki, bądź częściej sięgamy po alkohol i inne używki lub nieodpowiednio się odżywiamy (suplementacja lecytyny może pozytywnie wpływać na detoksykację i regenerację wątroby);
- wspomagająco w leczeniu chorób psychicznych (przeprowadzono badania dowodzące, że lecytyna i cholina wpływają pozytywnie na kondycję osób cierpiących na zaburzeniami mianiakalno-depresyjnymi , w okresach obniżonego nastroju i gorszego samopoczucia.
Osoby, które chcą sięgnąć po lecytynę sojową, by wspomóc leczenie wybranych chorób – mogą / powinny (w zależności od stopnia zaawansowania choroby i przyjmowania innych leków czy suplementów) skonsultować się z lekarzem.
Na efektywność suplementacji lecytyną sojową ma wpływ odpowiednio dobrana dawka (najczęściej zalecaną dawką jest 2 – 2,5 grama lecytyny na dobę), jak i odpowiednio długi okres jej stosowania (przyjmuje się, że dla osiągnięcia pożądanego rezultatu suplementacja powinna trwać minimum miesiąc, a najczęściej nie krócej niż 3-4 miesiące).
Gdzie kupić lecytynę sojową?
W poszukiwaniu najwyższej jakości lecytyny sojowej warto zaglądnąć do… młyna! Młyn Oliwski to firma z historią sięgającą XVII wieku i jeden z najstarszych młynów na Pomorzu (działający w tym samym miejscu od 1614 roku!). Współczesna odsłona Młyna Oliwskiego to nie tylko doskonała mąka, ale również szeroka oferta produktów spożywczych i suplementów diety. Te ostatnie tworzone są w oparciu o dwie proste zasady: przejrzysta lista składników i brak zbędnych dodatków. Surowce do produkcji produktów spożywczych i suplementów pozyskiwane są wyłącznie od zaufanych i sprawdzonych producentów i partnerów handlowych.
Lecytyna sojowa sygnowana logiem Młyna Oliwskiego to 100% lecytyny z soi – w proszku, bez nośników, wyprodukowanej z soi NON-GMO. Lecytyna sojowa Młyn Oliwski to lecytyna spożywcza, dostępna w opakowaniu 500 g, które przy zalecanym, dziennym spożyciu na poziomie 2 g – wystarczy na kilka miesięcy suplementacji dla jednej osoby lub na około 3 – 4 miesiące suplementacji dla dwóch osób.