Leasing samochodu: czym kierować się przy wyborze? [PORADNIK]

Leasing jest naprawdę korzystną opcją, kiedy masz własną firmę, chcesz jeździć nowym autem, ale aktualnie nie stać Cię albo nie chcesz wydawać tylu środków, aby je kupić. Ratę leasingową możesz wrzucić w koszty, a jeśli pojazd Ci się sprawdzi, to wykupić go po niższej niż rynkowa cenie albo oddać go bez żadnych konsekwencji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę leasingu.

Leasing samochodu – czym jest?

Leasing samochodu to umowa pomiędzy przedsiębiorcą a firmą leasingową czy bankiem na użytkowanie pojazdu. To firma cały czas pozostaje właścicielem auta, ale przedsiębiorca może z niego korzystać, płacąc za to ratę leasingową. Chcąc wziąć samochód w leasing, trzeba wpłacić czynsz inicjalny, a następnie co miesiąc przelewać ustaloną należność do leasingodawcy. Leasing to połączenie wynajmu i umowy kredytowej. Przez cały czas trwania zobowiązania niejako spłacasz ten samochód, a po wygaśnięciu umowy możesz go wykupić i odejmowane są środki, które już wpłaciłeś. Oczywiście nie wszystkie, bo część raty leasingu to po prostu wynagrodzenie dla firmy, która udostępnia Ci pojazd.

Wzięcie auta w leasing to równie popularna opcja, co kredyt dla firm na zakup firmowego samochodu. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku leasingu po zakończeniu umowy możemy zmienić pojazd, którym dotąd się poruszaliśmy i wybrać zupełnie nowy samochód.

Rodzaje leasingu

Są dwa rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy. Leasing operacyjny polega na tym, że auto pozostaje składnikiem majątku leasingodawcy, dlatego to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Za to leasingobiorca może wrzucić sobie w koszty czynsz inicjalny oraz ratę leasingową.

W przypadku leasingu finansowego samochód wchodzi w skład majątku leasingobiorcy, więc to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych, które są jego firmowymi kosztami. Po wygaśnięciu umowy leasingobiorca najczęściej staje się właścicielem pojazdu.

W uproszczeniu leasing operacyjny warto wybrać wtedy, gdy po upływie czasu trwania umowy wolisz wymienić auto na inne. Z kolei finansowy sprawdzi się lepiej, kiedy chcesz je później przejąć na własność.

Dlaczego warto skorzystać z leasingu?

Leasing jest niezwykle często stosowany wśród przedsiębiorców z kilku powodów. Po pierwsze, rata leasingowa lub odpisy amortyzacyjne można zaliczyć do kosztów firmowych, co zmniejsza podstawę do opodatkowania. Po drugie, terminy spłaty rat leasingowych nie są odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej. Nawet więc ewentualne spóźnienia nie wpływają na zdolność kredytową. Po trzecie, leasing jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. To firma leasingowa zajmuje się takimi kwestiami, jak rejestracja, naprawy czy ubezpieczenie. Leasingobiorca tylko tankuje i jeździ. Po czwarte łatwiej jest uzyskać leasing niż kredyt samochodowy, ponieważ procedury są uproszczone i decyzję można otrzymać nawet w ciągu jednego dnia.

Leasing – na co zwracać uwagę przy wyborze oferty?

Warto wiedzieć, że u każdej firmy specjalizującej się w takim wypożyczaniu aut znajdziesz kalkulator leasingowy. Czasami jest on dostępny na stronie internetowej, a czasami trzeba skontaktować się z pracownikiem firmy leasingowej, aby uzyskać ofertę. Zawsze przed podpisaniem umowy będziesz znać koszt leasingu i to on powinien być głównym wyznacznikiem wyboru oferty. Zwróć także uwagę na wysokość raty leasingowej. Pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Możesz marzyć o leasingu auta za 400 tys. zł, ale wysokość raty może być zwyczajnie za wysoka jak na Twoje możliwości. Kiedy już poznasz wysokość raty, to przeanalizuj swoje firmowe finanse i sprawdź, czy będziesz w stanie płacić ją terminowo.

Kolejna ważna rzecz to wysokość wpłaty własnej (czynszu inicjalnego). Może wynosić od 5% do nawet 40% wartości auta. Im więcej wpłacisz na początku, tym niższa będzie rata leasingowa. Warto pamiętać, że wysokość czynszu, którego będzie wymagała firma, zależy od Twojej wiarygodności finansowej. Im mniej stabilna jest Twoja firma, tym ryzyko leasingowania wyższe i trzeba będzie zaangażować więcej środków własnych na początku.

Następnie zwróć uwagę na ubezpieczenie. Część firm leasingowych współpracuje z ubezpieczycielami i wymaga wykupienia konkretnej polisy. Z dużym prawdopodobieństwem jednak nie będzie to najtańsza oferta na rynku. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to lepiej wybrać leasingodawcę, który akceptuje wybór polisy przez klienta. Pamiętaj, że ubezpieczenie jest obowiązkowe.

Dla pewności skorzystaj z kalkulatora leasingowego albo poproś o kalkulację kilku wariantów z różnym czynszem inicjalnym. Dzięki temu możesz sprawdzić, co najbardziej Ci się opłaca.

Getin Leasing, Idea Leasing, mLeasing – porównanie ofert

Getin Leasing i Idea Leasing działają teraz pod jedną marką Getin Idea Leasing. Można w nich skorzystać z leasingu albo wziąć pożyczkę leasingową. Mają także w swojej ofercie auta poleasingowe, które można kupić w atrakcyjnej cenie.

Idea Getin Leasing stosuje uproszczone procedury, dzięki którym można liczyć na naprawdę szybką decyzję leasingową (nawet do 24 godzin). Istnieją oferty, które nie wymagają wpłaty czynszu inicjalnego, a klientom jest proponowany atrakcyjny zakres ubezpieczenia.

mLeasing to spółka powiązana z mBankiem, która oferuje nie tylko leasing samochodów osobowych, ale także ciężarowych czy innych pojazdów specjalistycznych.

Warunki umowy są dostosowywane do indywidualnej sytuacji klienta, w niektórych przypadkach opłata wstępna nie jest wymagana, a na decyzję przyznania leasingu można liczyć w ciągu kilku dni.

Oferowany jest leasing operacyjny, finansowy i zwrotny na okres od 24 do 72 miesięcy. Przedsiębiorca może go wziąć w złotówkach, jak i euro. Dla leasingobiorców mLeasing zostały przygotowane także atrakcyjne rabaty u dealerów samochodowych.

mLeasing przygotował także serwis mAuto.pl, który jest wyszukiwarką pojazdów, które można aktualnie wziąć w leasing, wynająć albo kupić za gotówkę. Wystarczy, że wybierzesz, jakiego typu samochodu szukasz (sedan, hatchback, kombi, SUV, bus czy VAN), a wyświetlą Ci się różne oferty w kilku formach finansowania. Dostępne jest kupno za gotówkę, wynajem albo leasing. Dzięki temu można łatwo porównać, co najbardziej się opłaca.

Przykładowo, jedno z oferowanych aut poleasingowych to Volvo CX-60 z 2018 roku z przebiegiem 37 tys. km. Można je kupić za 105 609 zł, wynająć za 602 zł miesięcznie albo wziąć w leasing za 1 500 zł netto miesięcznie.

Warto samemu skorzystać z tego kalkulatora leasingowego, bo wybór aut, ale i form finansowania jest naprawdę spory.