Koronawirus SARS-Cov-2

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę, którą nazwano COVID-19 (skrót z angielskiej nazwy Coronavirus Disease 2019), na którą jak na razie nie ma skutecznego lekarstwa. COVID-19 to choroba przypominająca grypę, ze względu na podobne objawy. Choroba w ok. 3% przypadków kończy się śmiercią, częściej u osób starszych i tych, u których występują inne choroby, zwłaszcza przewlekłe (na przykład niewydolność serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekła choroba płuc, choroba nowotworowa). Uwaga – śmiertelność ok. 3% jest obliczona w stosunku do stwierdzonych zachorowań. Rzeczywistych zachorowań jest znacznie więcej, więc faktyczna smiertelnosc jest niższa. Choroba COVID-19 poduje również powikłania płucne, w tym ciężkie zapalenie płuc. W wielu lżejszych przypadkach pomagają leki przeciwgorączkowe oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. W cięższych przypadkach występują trudności z samodzielnym oddychaniem i chorego trzeba podłączyć do respiratora.

Objawy zarażenia koronawirusem

Typowe objawy to gorączka, suchy kaszel, rzadziej zmęczenie i płytki oddech. Najrzadziej występujące objawy to katar, kichanie, ból gardła, ból głowy i biegunka. W rzadkich przypadkach zarażony może nie mieć objawów. Okres wylęgania choroby to 2-14 dni, stąd wynika również czas kwarantanny ustalony przez władze. Przeciętnie choroba ujawnia się po 3 dniach i trwa ok. 2 tygodnie.

Jak można zarazić się koronawirusem?

Koronawirusem można zarazić się od osoby chorej drogą kropelkową, a więc przez usta i nos, prawdopodobnie również przez spojówki oka. Chory kaszle, a my wdychamy powietrze z zawiesiną cząsteczek jego śliny. Stąd wynika kolejne zalecenie – osoby kaszlące muszą być w maseczkach, które zatrzymują ślinę. Wirus nie przenika przez skórę, więc dotykając przedmiotów opryskanych przez ślinę chorego nie zarazimy się. Natomiast jeśli tymi rękami dotkniemy śluzówek ust albo nosa to ryzyko zarażenia jest duże. Dlatego też zalecenie noszenia maseczki przez osoby zdrowe nie jest całkiem pozbawione senesu. Nosząc maseczkę unikamy bezwiednego dotykania ust i nosa. Mycie rąk wodą i mydłem – jak najczęściej i starannie, zmniejsza ryzyko zarażenia koronawirusem.

Jak unikać zarażenia koronawirusem?

  • Unikać kontaktów z innymi ludźmi: sklepy, transport publiczny, kościoły, kina itd. Jeśli nie da się uniknąć kontaktów – zachowaj odległość minimum 1-1,5 od innej osoby.
  • Mycie rąk zabija koronawirusa. Jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, wszędzie, gdzie się da, a zwłaszcza po powrocie do domu. Jeśli w miejscach publicznych są dostępne środki odkażające ręce – stosuj je.
  • Odkażaj przedmioty, których często dotykasz – smartfony, piloty do telewizora, klamki, wyłączniki świateł itd. Nie masz czym? W ostateczności do 100 ml spirytusu dodaj 30 ml wody i to jest najprostszy środek dezynfekujący (60-70% alkoholu).
  • Jak najwięcej spraw załatwiaj przez telefon oraz internet. Można załatwić w ten sposób coraz więcej spraw i może tak już zostanie na dłużej. Nawet recepty na leki, które przyjmujemy stale – można dostać e-receptę nawet na roczny zapas leków (oczywiście do wykupienia stopniowo).

Te zalecenie zmniejsza ryzyko zachorowania, a w szerszym ujęciu przyczyniają się do bardziej łagodnego wzrostu zachorowań. Wolniej rosnąca liczba zachorowań daje władzom czas na reakcję i korygowanie działań. Z kolei gwałtownie rosnąca liczba zachorowań może spowodować paraliż służby zdrowia.

Co robić w razie podejrzenia zakażenia koronawirusem?

  • Jeśli przebywałeś blisko z osobą chorą (lub wracającą z obszaru o dużej liczbie zachorowań albo sam stamtąd wracasz) i po kilku dniach masz gorączkę powyżej 38 stopni, suchy kaszel lub trudności z oddychaniem – możesz podejrzewać u siebie zarażenie koronawirusem.
  • Jeśli podejrzewasz u siebie zarażenie koronawirusem – dzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej po instrukcje albo pod infolinię NFZ – 800 190 590. Jeśli nie masz objawów, a przebywałeś z osobą, która zachorowała – dzwoń do Stacji Sanepid-u w celu uzyskania postanowienia o kwarantannie (równorzędne ze zwolnieniem lekarskim).

Restrykcje dotyczące ruchu granicznego oraz drastycznego ograniczenia kontaktów bezpośrednich między ludźmi maja na celu spowolnienie rozwoju epidemii. Jeśli to się powiedzie, to również wygasanie epidemii zacznie się szybciej. Wiele zależy od tego jak potraktujemy zalecenia ograniczające ryzyko zarażenia koronowirusem.

***

Opracowano na podstawie wytycznych WHO oraz GIS. Aktualne informacje zalecenia na stronach GIS oraz na stronie www.gov.pl.