Kolagen: sposób na jędrną skórę i zdrowe stawy

Kolagen to niepozorna substancja, która większości z nas jest trochę znana. Tak naprawdę jednak wiemy na temat kolagenu zbyt mało, aby skutecznie wykorzystywać tą wiedzę w praktyce. Nie ma w tym nic dziwnego. Ludzki organizm kryje w sobie wiele tajemnic.

Kolagen: piękno i sprawność

Kolagen to jeden z najważniejszych składników naszego organizmu. To właśnie on odpowiada za prawidłową jędrność i gęstość skóry. Są to elastyczne włókna o niezwykłej wytrzymałości. To właśnie dlatego świetnie sprawdza się jako ochrona dla naszych narządów wewnętrznych, między innymi nerek oraz wątroby.

Jeśli chodzi o białka skóry, to kolagen stanowi ich aż 60%. Za sprawą kolagenu dochodzi do nieustannego odnawiania się komórek skóry. Stanowi on istotny składników tkanki łącznej, której zadaniem jest łączenie ze sobą poszczególnych komórek. Kolagen znajduje się również w chrząstkach, zębach, kościach i naczyniach krwionośnych.
Bardzo często temat kolagenu poruszany jest w kontekście urody oraz sportu. Kiedy ilość kolagenu w organizmie jest wystarczająca, możliwe jest zachowanie odpowiedniej jędrności i gładkości przez skórę. To dzięki temu stawy i chrząstki stawowe utrzymane są w świetnej kondycji.

Kiedy kolagenu jest za mało

Wraz z upływem lat, jakie mijają od naszych narodzin ilość kolagenu w organizmie zmniejsza się. To właśnie dlatego możemy dostrzec oznaki starzenia się, do których zalicza się zmarszczki, kurze łapki, cienie pod oczami, a także spadek jędrności skóry. Kiedy ilość kolagenu w skórze zmniejsza się, staje się ona bardziej podatna na wpływ wolnych rodników, promieni słonecznych, a także wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Skóra wyraźnie staje się starsza. Traci blask, staje się matowa. Dochodzi również do pogorszenia kondycji włosów, a także paznokci.

Osoby będące aktywnie fizycznie mają znacznie większe zapotrzebowanie na kolagen. W ogólnym rozrachunku sport sprzyja oczywiście zdrowiu, ale intensywna aktywność fizyczna sprawia, że może dojść do niedoborów kolagenu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kolagen w znacznej mierze odpowiada za kondycję stawów i chrząstek stawowych, a także więzadeł i ścięgien. Kiedy więc jego poziom jest zbyt niski, ryzyko kontuzji wzrasta.

Więcej informacji na stronie MEDsowa