Kiedy trzeba iść z dzieckiem do onkologa?
Zawartość podstrony
W przypadku dzieci nowotwory często mają zupełnie inne objawy niż u osób dorosłych. Wczesna diagnoza i prawidłowa opieka medyczna są, więc niezmiernie ważnymi czynnikami, które mają ogromny wpływ na dalszy stan zdrowia dziecka. Lekarzem, który zajmuje się diagnozą, leczeniem chorób nowotworowych u dzieci oraz kontrolą ich stanu zdrowia jest onkolog dziecięcy. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?
Onkologia dziecięca – podstawowe informacje
Wśród chorób nowotworowych, które najczęściej dotykają małych pacjentów wymienia się między innymi: raka szpiku kostnego, czyli tak zwaną białaczkę, raka układu chłonnego zwanego chłoniakiem oraz guzy mózgu. Onkolog dziecięcy po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz po dokonaniu wnikliwej analizy wyników badań (niekiedy wymagane jest wykonanie badań dodatkowych np. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy USG) podejmuje decyzje o wyborze najlepszej dla pacjenta metody leczenia. Leczenie nowotworów może być zróżnicowane, wszystko bowiem zależy od konkretnego przypadku. Niektóre z nowotworów można wyleczyć za pomocą zabiegu chirurgicznego, przy innych może być stosowana radioterapia lub chemioterapia. Warto mieć na uwadze również to, że choroby onkologiczne u dzieci często mogą mieć podłoże genetyczne. Ponieważ w przypadku nowotworów bardzo duże znaczenie ma ich stadium rozwoju, w którym zostaną zdiagnozowane dobrze jest posiadać wiedzę na temat tego, jakie są główne objawy chorób onkologicznych występujących u dzieci.
Kiedy powinniśmy zapisać dziecko na wizytę u onkologa?
Jeżeli interesuje nas onkolog dziecięcy w Warszawie to pamiętajmy o tym, że krótkie terminy oczekiwania na wizytę do tego specjalisty dostępne są w placówce o nazwie Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie. Tutaj możemy liczyć na pomoc doświadczonego specjalisty, który w profesjonalny sposób poprowadzi leczenie dziecka. Onkolog dziecięcy w Warszawie, dzięki swojej obszernej wiedzy onkologicznej i pediatrycznej pomoże naszemu dziecku w walce z chorobą.
Warto udać się do niego, wtedy kiedy zaobserwujemy u dziecka alarmujące zmiany w funkcjonowaniu. O jakich zatem symptomach mowa? Do niepokojących objawów, które lepiej skonsultować z lekarzem o tej specjalizacji zaliczamy np.: nawracające i przedłużające się ( trwające powyżej 2 tygodni) gorączki, które nie maja podłoża infekcyjnego, poranne wymioty połączone z bólem głowy, nadmierną skłonność do siniaków, nagły spadek masy ciała, który ma charakter postępowy i w przypadku, którego nie istnieją powody, które mogłyby wyjaśnić taki stan rzeczy. Wizytę u onkologa dziecięcego należy zarezerwować również wówczas, gdy dziecko dostaje nagłego zaburzenia widzenia, gdy pojawiają się u niego guzowate zgrubienia tkanek, częsta męczliwość i osłabienie czy też, gdy zaobserwujemy u dziecka asymetrię lub zniekształcenia brzucha. Konsultacji medycznej wymaga również powiększenie węzłów chłonnych. W szczególności dotyczy to węzłów brzusznych i węzłów szyjnych.