Kiedy standardowo przeprowadza się dezynfekcję pomieszczeń?

W największym uproszczeniu dezynfekcja pomieszczeń to działanie, którego celem jest usunięcie z danego pomieszczenia wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów i możliwie dużej ilości ich form przetrwalnikowych.

Kiedy standardowo przeprowadza się dezynfekcję pomieszczeń?

W ogromnej większości przypadków dezynfekcja pomieszczeń przeprowadzana jest po stwierdzeniu występowania zagrożenia chemicznego lub biologicznego. Takie działanie jest jak najbardziej zrozumiałe – pojawia się zagrożenie, na przykład w postaci chorobotwórczych drobnoustrojów, więc czym prędzej należy je usunąć. I nie ma znaczenia, czy dotyczy ono wnętrz prywatnych domów oraz mieszkań, miejsc pracy, miejsc publicznych czy jakichkolwiek innych przestrzeni ograniczonej sufitem i ścianami. Jeżeli wirus, bakteria lub pleśń stanowią rzeczywiste niebezpieczeństwo, wówczas dezynfekcja jest priorytetem.

Jakimi metodami można dezynfekować pomieszczenia?

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, jego powierzchni i rodzaju zagrożenia biologicznego, dezynfekcję można przeprowadzić następującymi metodami:

Woda wysokoozonowana

Woda zawierająca ozon w wyższym stężeniu. Używa się jej do dezynfekowania płaskich powierzchni w branży gastronomicznej czy w szeroko rozumianej ochronie zdrowia.

Metoda opryskowa

Stosunkowo tania, dość skuteczna, ale nie wszędzie można ją zastosować. Jak łatwo się domyślić, metoda opryskowa polega na rozpyleniu cieczy zawierającej preparat biobójczy na powierzchnię roboczą. Do tego celu używa się specjalnych opryskiwaczy. Niestety, niekiedy należy odczekać nawet kilkanaście godzin po przeprowadzeniu tego rodzaju dezynfekcji, aby móc ponownie korzystać z danego pomieszczenia.

Zamgławianie ULV

Metoda, która polega na rozpyleniu chłodnej mgiełki w dezynfekowanym pomieszczeniu. Zasada działania jest prosta: mgiełka, której kropelki mają średnicę rzędu setnych części milimetra, jest bardzo lekka i bez problemu dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Następnie, osiadając na powierzchni roboczej, odparowuje, zostawiając po sobie wyłącznie bardzo drobne kropelki środka owadobójczego lub odkażającego.

Ozonowanie

Obecnie najpopularniejszy sposób na profesjonalną dezynfekcję w naszych domach. W ogromnym skrócie ozonowanie polega na rozpyleniu ozonu w danym pomieszczeniu za pomocą urządzeń zwanych ozonatorami. Jest to metoda skuteczna i szybka, jednak jej nieumiejętne przeprowadzenie może być niebezpieczne dla najbliższego otoczenia. Zbyt wysokie stężenie ozonu może być przyczyną zniszczenia niektórych domowych sprzętów czy urządzeń, ponieważ gaz ten jest bardzo aktywny chemicznie. W temperaturze pokojowej rozpada się już po 30 minutach do postaci zwykłego tlenu, jednak nawet tak niewielki czas wystarczy, aby z powodzeniem pozbyć się chorobotwórczych mikroorganizmów. Ważne jedynie, aby cała operacja została przeprowadzona z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i przez specjalistów, którzy wiedzą, jak postępować z ozonem we wnętrzach.

Taką wiedzę posiadają chociażby przedstawiciele firmy PSG Polska, którzy od lat zajmują się profesjonalną dezynfekcją pomieszczeń, zarówno na potrzeby na przykład szpitali, jak i klientów indywidualnych.