Kaszel

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu w przypadku podrażnienia gardła, oskrzeli, płuc. Poprzez odruch kaszlu organizm pozbywa się wszystkich nagromadzonych niepotrzebnych elementów, które nagromadziły się w drogach oddechowych.

Tego typu podrażnienia powstają na skutek uczulenia, przeziębienia, dymu papierosowego, oparami chemicznymi czy zanieczyszczeniami ze środowiska. Zdarza się, że kaszel jest sygnałem dużo poważniejszych schorzeń. Jeżeli kaszel nie mija po kilku dniach i po stosowaniu domowych, naturalnych środków, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Lekarz dokona oceny rodzaju kaszlu, czyli czy jest suchy, czy mokry, krótkotrwały, przewlekły oraz występujące z nim dolegliwości.
Jeżeli kaszel jest nagły, jest śluzowata wydzielina, oprócz tego podwyższona temperatura, wyciek z nosa, przyczyna najczęściej wynika z ostrego zakażenia dróg oddechowych – przeziębienie, grypa, astma, gruźlica, alergia.

Najczęściej tego typu infekcje nie wymagają specjalnego leczenia i podawania leków. Wystarczy przez kilka dni pozostać w domu, unikać podrażnień oskrzeli poprzez dym papierosowy, opary kuchenne, chemiczne (perfumy, lakiery i zmywacze do paznokci), nawilżać powietrze. Można stosować środki przeciwkaszlowe, upłynniające wydzielinę, syropy dostępne bez recepty oraz przeciwzapalnie aspirynę, paracetamol. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią po 3-4 dniach a gorączka jest wyższa niż 39 st. C, pojawią się trudności w oddychaniu, należy bezwzględnie udać się do lekarza.

Nagły suchy kaszel, nasilający się wraz z upływem czasu jest spowodowany najpewniej podrażnieniem górnych dróg oddechowych (dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze). Zdarza się, że w takim wypadku pokasływania może pojawić się odkrztuszanie białej lub przeźroczystej wydzieliny.

Jak sobie z nim poradzić? Przede wszystkim należy zrezygnować z palenia papierosów (bierne też), unikać pomieszczeń z oparami i dymami, często nawilżać powietrze w pomieszczeniach. Należy udać się do lekarza, gdy kaszel nie mija mimo zastosowania się do powyższych zaleceń, bo może to być wynik przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Nawracający suchy kaszel charakteryzuje się bólem pośrodku klatki piersiowej podczas kaszlania i on może świadczyć o ostrym zapaleniu oskrzeli. Tym dolegliwościom często towarzyszy gorączka i to nierzadko bardzo wysoka.

Jak sobie poradzić z kaszlem

Można zażywać środki na łagodzenie objawów i syropy oraz tabletki wykrztuśne bez recepty, ale jeżeli nie nastąpi poprawa w ciągu 48 godzin, należy bezwzględnie udać się do lekarza, zwłaszcza jak pojawią się duszności – bo to może oznaczać nawet zapalenie płuc.

Nawracający mokry kaszel charakteryzuje się odkrztuszaniem wydzieliny o żółto-zielonkawym zabarwieniu zwiastuje przewlekłe (chroniczne) zapalenie oskrzeli. Szczególnie, wtedy gdy nawroty dolegliwości powtarzają się coraz częściej albo utrzymują przez dłuższy czas. Ta choroba może być następstwem nieodpowiednio leczonych ostrych infekcji lub palenia papierosów. Przy tych objawach wizyta u lekarza jest bezwzględnie potrzebna i przyjmowanie zleconych leków upłynniających śluz i rozszerzających oskrzela.

Nie wolno bagatelizować objawów kaszlu przewlekłego, bo on zawsze sygnalizuje jakieś schorzenie. Odkrztuszanie pienistej, różowo zabarwionej wydzieliny, którym towarzyszy zadyszka, może oznaczać niewydolność serca. Wydzielina o kolorze rdzawym lub nawet koloru kawy o konsystencji galarety to typowa odznaka zapalenia płuc, które przebiega z gorączką i bólem w klatce piersiowej.
Jeżeli podczas kasłania i nabierania głębokiego wdechu pojawia się ból w klatce piersiowej, jest to najczęściej zapalenie opłucnej.

Te wszystkie diagnozy może postawić tylko lekarz i dlatego należy bezwzględnie udać się do niego, aby nie zbagatelizować pierwszych sygnałów kaszlu, bo włączenie odpowiedniego leczenia może to zahamować rozwój poważniejszych chorób.