Jakie są różnice między soczewkami jednodniowymi, dwutygodniowymi i miesięcznymi?

Już wiesz, że w Twoim przypadku soczewki kontaktowe sprawdzą się lepiej niż okulary? To jednak niestety wciąż nie koniec wątpliwości. Sprawdź, które wybrać – jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne.

Zalety i wady soczewek jednodniowych

Soczewki kontaktowe jednodniowe to takie, które zakładasz na początku dnia, a wieczorem ściągasz i wyrzucasz do kosza. Nie musisz martwić się o ich przechowywanie czy używanie specjalnych płynów do oczyszczenia. Pomimo tego, zachowujesz wysoką higienę, ponieważ każdego dnia wykorzystujesz nową, czystą parę. Ponadto soczewki kontaktowe jednodniowe doskonale sprawdzają się w przypadku alergii. Nie musisz się obawiać, że płyny do oczyszczania podrażnią Twoją gałkę oczną. Czy mają więc jakieś wady? Niestety tak. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie cena. Przez to, że każdego dnia zakładasz nowe soczewki kontaktowe, musisz wydać na nie stosunkowo więcej pieniędzy.

Kiedy warto sięgnąć po soczewki jednodniowe?

Po soczewki kontaktowe jednodniowe sięgnij przede wszystkim wówczas, kiedy zależy Ci na komforcie, bez względu na cenę. Jeśli nie chcesz przejmować się nadmierną higieną ani przechowywać szkieł w specjalnych preparatach, wówczas będzie to doskonały wybór. Soczewki kontaktowe jednodniowe sprawdzą się także, jeśli masz problem z alergiami lub podrażnieniami.

Zalety i wady soczewek dwutygodniowych

Jedną z największych zalet, jakie mają soczewki dwutygodniowe, jest ich cena. Nie da się ukryć, że zapłacisz znacznie mniej niż za używanie ich jednodniowych odpowiedników. Dzięki dłuższemu stosowaniu jednej pary możesz zaoszczędzić sporo gotówki – nawet pomimo konieczności dokupienia odpowiednich płynów. Ponadto soczewki dwutygodniowe będą łatwiejsze do utrzymania w czystości niż miesięczne. A jeśli już o higienie mowa… Jest to jednocześnie i zaleta, i wada tego typu szkieł. Choć soczewki dwutygodniowe rzeczywiście pod tym względem będą lepszym wyborem niż miesięczne, to niestety gorszym niż jednodniowe. Wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, aby uniknąć infekcji.

Kiedy warto sięgnąć po soczewki dwutygodniowe?

Soczewki dwutygodniowe sprawdzą się wówczas, jeśli zależy Ci na optymalnym połączeniu ceny i wygody. Choć wymagają utrzymania odpowiedniej higieny, to jednak jest ona mniej wymagająca niż w przypadku ich miesięcznych odpowiedników. 

Zalety i wady soczewek miesięcznych

Szkła miesięczne, podobnie jak i soczewki dwutygodniowe, wyróżniają się niską ceną. Koszty ich użytkowania są wyjątkowo atrakcyjne. W końcu jedną parę używasz aż przez 30 dni! Nie da się jednak ukryć, że wybierając soczewki kontaktowe miesięczne, znacznie łatwiej o infekcję. Wymagana jest duża dbałość o higienę, ponieważ tylko wówczas będą one rzeczywiście komfortowe.

Kiedy warto sięgnąć po soczewki miesięczne?

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać soczewki kontaktowe i dużą rolę odgrywa dla Ciebie cena, modele miesięczne będą dla Ciebie odpowiednim wyborem. Pamiętaj jednak o tym, aby w ich przypadku wyjątkowo dbać o higienę. Jeśli będziesz to robić, z pewnością będziesz zadowolony(-a).