Jakie jest optymalne tempo odchudzania?
Zawartość podstrony
Profesjonalnie dietetycy coraz częściej ostrzegają przed zbyt szybkim odchudzaniem. Wprowadzenie bardzo restrykcyjnej diety może przynieść szybkie efekty, jednak w rezultacie są one krótkotrwałe. Zbyt szybkie tempo odchudzania prowadzi do groźnych zaburzeń metabolicznych, a w następstwie wywołuje efekt jo-jo. Aby skutecznie pozbyć się nadmiaru kilogramów, należy korzystać z racjonalnych i sprawdzonych metod.
Szybkość odchudzania
Tempo utraty zbędnych kilogramów zależy od wielu czynników. Poza prawidłowo dopasowaną dietą, kluczowe znaczenie ma waga wyjściowa. Dotyczy to szczególnie zawartości tkanki mięśniowej i tłuszczowej, a także szybkość metabolizmu. W określeniu tych parametrów może pomóc analiza składu ciała. Warto pamiętać, że przy bardzo dużej zawartości tkanki tłuszczowej spadki wagi ciała są szybsze. Wynika to z procentowego ubytku masy podczas chudnięcia, jednak w przypadku otyłości utrata kilogramów jest mniej zauważalna. Utrata tkanki tłuszczowej bywa też celem osób o prawidłowej budowie ciała, które chcą wyrzeźbić sylwetkę. W ich przypadku ubytki są mniejsze w stosunku do średnich założeń.
Tempo odchudzania
Optymalne tempo odchudzania sprawi, że organizm nie będzie narażony na niedobory ważnych składników odżywczych. Zdaniem dietetyków, w ciągu roku spadek masy ciała nie powinien przekraczać 10 proc. Liczba ta wydaje się stosunkowo niewielka, jednak pozwala na zgubienie nawet kilkudziesięciu kilogramów. W ciągu tygodniowo można bezpiecznie tracić ok. 0,5-1 kg masy ciała, co miesięcznie daje od 2 do 4 kg. Aby schudnąć np. 10 kg, należy więc stosować prawidłową dietę niskoenergetyczną przez okres ok. 2,5-5 miesięcy.
Restrykcyjne diety
Prawidłowe tempo odchudzania zaburzają zbyt restrykcyjne diety, w ramach których ilość spożywanych dziennie kalorii nie przekracza 1000 kcal. Pod ich wpływem organizm przyzwyczaja się do oszczędnego gospodarowania energią i jest ona zużywana w mniejszych ilościach, co rozregulowuje podstawową przemianę materii. Po wprowadzeniu drastycznego obniżenia kaloryczności bardzo trudno jest powrócić do poprzedniego systemu odżywiania. Takie diety prowadzą do naprzemiennego chudnięcia i tycia, a w rezultacie pozbywanie się tkanki tłuszczowej przebiega wyjątkowo opornie.
Deficyt energetyczny i planowanie posiłków
W zależności od potrzeb organizmu, deficyt energetyczny powinien wynosić maksymalnie 500 kcal. W ten sposób osiągnąć można bezpieczne tempo odchudzania, czyli do 1 kg na tydzień. Im deficyt będzie wyższy, tym ryzyko efektu jo-jo rośnie. Jednym z często popełnianych błędów jest nieprawidłowe rozplanowanie posiłków. Najskuteczniejsze diety opierają się jadaniu co 3-4 godziny, co daje 4-5 porcji w ciągu dnia. Przyjmowanie posiłków o stałych porach przyczynia się do szybszego spalania kalorii, a także chroni przed napadami głodu.
Czynniki spowalniające odchudzanie
Na spadek tempa odchudzania wpływa wiele aspektów. Najczęściej proces ten spowalnia na skutek nieprzestrzegania zaleceń dietetycznych. Okazjonalne spożywanie nadmiaru kalorii podczas redukcji nierzadko niweczy cały wcześniejszy okres restrykcji. Stosowana dieta powinna być optymalnie dopasowana do potrzeb organizmu. W przeciwnym wypadku zwiększa się ryzyko niedoborów ważnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. W rezultacie proces chudnięcia spowalnia się lub nawet zatrzymuje. Plan żywienia powinien być racjonalny, a samo odchudzanie stopniowe.
Aktywność fizyczna i suplementacja
Tempo odchudzania znacząco przyspiesza codzienna aktywność fizyczna. Zadbanie o odpowiedni plan treningowy może pomóc we wcześniejszym dotarciu do wyznaczonego celu. Dobrym uzupełnieniem regularnych ćwiczeń fizycznych i przestrzegania zbilansowanej diety jest odpowiednia suplementacja. Nowością na rynku są plastry Sliminazer .W przeciwieństwie do kapsułek, składniki aktywne wchłaniają się w tym przypadku przez skórę. Szczegółowe działanie zostało opisane na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/plastry-sliminazer/. Plastry Sliminazer nie tylko przyspieszają metabolizm, ale też chronią przed dolegliwościami trawiennymi.