Jakie deserki możesz podawać małemu dziecku?

Ani się obejrzymy, a maluch chętnie będzie zajadał inne rzeczy niż tylko mleko matki lub modyfikowane, a jego jadłospis będzie stale poszerzał się o nowe pozycje. Gotowe deserki dla niemowląt to wybawienie dla zabieganych mam, ale które można podawać maluchowi?

Deserki dla dzieci to ulubione potrawy rodziców. Łatwo je podawać, niektóre z nich można szybko zrobić samodzielnie, a tych w słoiczkach jest spory wybór. Nie każde takie danie będzie jednak dobre dla twojego dziecka. A przynajmniej – nie od razu. Pamiętaj, że nowe produkty muszą być wprowadzane do diety niemowlaka stopniowo.

Deserki dla niemowląt, od których możesz zacząć

Na dobry początek sięgaj do deserki dla niemowląt o najprostszym składzie. Rozszerzać dietę niemowlaka możesz od 4. miesiąca życia. Na ten pierwszy okres sprawdzi się przetarte jabłko, może być też z dodatkiem brzoskwini lub banana. Nie nastawiaj się też na to, że już za pierwszym razem dziecko z radością zje cały słoiczek zmiksowanych owoców. Nadal jego podstawowym posiłkiem będzie mleko – na tym etapie deserki dla niemowląt stanowią raczej dodatek, mający przyzwyczajać malucha do nowych smaków.

Do około 6. miesiąca życia wszystkie deserki dla dzieci muszą mieć konsystencję gładkiego puree. Nie wcześniej niż w 5. miesiącu życia możesz zacząć wprowadzać deserki z dodatkiem produktów zbożowych, ale zacznij od małych ilości.

Dalsze rozszerzanie diety niemowlaka

Od 7. miesiąca dieta malucha będzie się stopniowo coraz bardziej rozszerzać, choć do ukończenia pierwszego roku życia nadal to mleko będzie jego podstawowym pokarmem. Coraz większe możliwości różnorodności posiłków pozwalają ci jednak stopniowo wprowadzać deserki dla niemowląt zawierające więcej owoców, dodatki zbożowe, a także przygotowane na bazie jogurtu.

Jeżeli decydujesz się na przygotowanie deserku dla dziecka samodzielnie, pamiętaj o tym, że dopiero od ok. 7. miesiąca życia konsystencja może być grudkowata – wcześniej deserki dla niemowląt muszą być gładką papką. Na początek wystarczy też, że dziecko zje zaledwie kilka łyżeczek. Deserki przygotowuj zawsze ze świeżych, umytych wcześniej owoców.

Deserki dla niemowląt – gotowe czy domowe?

Deserki dla dzieci w słoiczkach nie są jednak wcale gorsze od tych domowych. Ich skład jest prosty i ograniczony tylko do niezbędnych składników, odpowiednich dla niemowląt w danym wieku. Tak samo też producenci dostosowują konsystencję deserków. Gotowe deserki dla niemowląt to doskonałe rozwiązanie, kiedy brakuje ci czasu lub po prostu nie masz możliwości zakupu świeżych i dobrej jakości produktów. Kupując je, pamiętaj o tym, by sprawdzić datę ważności oraz wybrać produkt odpowiedni do wieku twojego dziecka.

Pamiętaj też, że nowe smaki powinny być wprowadzane do diety niemowlaka powoli i musimy dać dziecku czas się do nich przyzwyczaić.