Jakie akcesoria do biegania wybrać?
Zawartość podstrony
Dla jednych bieganie to świetny sposób na odprężenie po ciężkim dniu pracy, dla innych – wspaniały oręż w walce z nadwagą lub otyłością. Pewna kwestia nie ulega wątpliwości – przywołana forma aktywności z roku na rok zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Należycie do tej grupy? Sprawdźcie, w jakie akcesoria warto zainwestować, by uczynić wspomnianą rekreację jeszcze przyjemniejszą!
Jak zacząć biegać?
Dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z bieganiem? Nie wiecie, jak się do niego zabrać? Same dobre chęci nie wystarczą. Potrzebny jest jeszcze odpowiedni plan. Znajdźcie sobie cel: poprawić kondycję fizyczną, zgubić nadprogramowe kilogramy, wyrzeźbić sylwetkę, porzucić siedzący tryb życia, zawrzeć nowe znajomości, itp. Im bardziej konkretne zadanie do wykonania, tym lepiej. Nie ustawiajcie sobie poprzeczki zbyt wysoko. Łatwiej Wam będzie wytrwać w postanowieniu o aktywności i zmotywować się do wysiłku, jeśli zastosujecie metodę małych kroków. Działajcie powoli, ale systematycznie. Nie od razu Kraków zbudowano.
Ustalcie określoną porę na trening, na przykład dwa lub trzy razy w tygodniu przed południem. Umieśćcie ją w swoim kalendarzu i konsekwentnie realizujcie poczynione założenia. Niech bieganie wejdzie Wam w nawyk. Urośnie do rangi swoistego rytuału tak jak poranne picie kawy czy mycie zębów po każdym posiłku. Najpierw weźcie na warsztat krótkie dystanse (kilometr zamiast pięciu). Ćwiczcie częściej, a po trochu. Zanim przystąpicie do aktywności, rozgrzejcie mięśnie. Wykonajcie kilka przysiadów, wymachów nóg i rąk, wykroków oraz skłonów. Odpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku ma kluczowe znaczenie. Dzięki niemu zmniejszycie ryzyko wystąpienia kontuzji i wolniej się zmęczycie.
Zadbajcie o to, by Wasza trasaobejmowała zróżnicowane odcinki, zarówno pod względem tempa, jak i podłoża. Zacznijcie od niezbyt szybkiego marszu i z czasem zwiększajcie intensywność truchtu, a potem znowu wróćcie do spokojnego chodu. W miarę nabierania kondycji przyśpieszajcie krok. Pamiętajcie, że ciągłe bieganie po asfalcie nie jest najwłaściwszym pomysłem. Jezdnie bądź chodniki warto czasem zamienić na leśne dróżki, zwłaszcza latem i wiosną, a także wczesną jesienią. Pokonywanie wzniesień, pagórków, omijanie wystających konarów pozwala wzmocnić nogi i odciążyć stawy kolanowe.
Niezbędnik każdego biegacza
Nieodzownym elementem wyposażenia miłośników opisywanej formy rekreacji są buty do biegania. Bez nich ani rusz. Jaki model wybrać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Wiele zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań, a także uwarunkowań zdrowotnych. Kupując obuwie, zwracajcie szczególną uwagę na takie parametry jak:
- elastyczność (plastyczność) – na ten aspekt wpływ ma wiele rozmaitych czynników, między innymi: ilość nacięć poprzecznych na bieżniku podeszwy, obecność materiałów usztywniających położenie stopy czy budowa cholewki. Miękkie buty do biegania działają niczym sprężyna i ułatwiają odbijanie z placów podczas ruchu, zapewniając dużą wygodę i wrażenie chodzenia boso;
- amortyzacja – zapobiega otarciom oraz wstrząsom, sprzyja odciążeniu stawów i utrzymaniu prawidłowej postawy. Dobierzcie grubość pianki oraz technologię tłumienia drgań do wagi swojego ciała;
- drop – czyli różnica między wysokością podeszwy w okolicach pięty oraz przodostopia (może wynosić od 0 do nawet 12 milimetrów). Wspomniany element determinuje sposób chodzenia (większy drop odciąża ścięgno Achillesa, a mniejszy angażuje mięśnie łydki);
- przeznaczenie obuwia – jeśli zamierzacie biegać po trudnym podłożu (leśne ścieżki, bagnisty teren), zainwestujcie w buty trailowe (są wyposażone w specjalny bieżnik z licznymi wypustkami gwarantującymi dobrą przyczepność). W przypadku przemierzania asfaltowych dróg doskonale sprawdzą się zwyczajne lekkie, uniwersalne treningówki.
Ubiór ma znaczenie, czyli odzież do biegania
Same buty to jednak nie wszystko. W wyposażeniu miłośnika rekreacji na świeżym powietrzu nie powinno również zabraknąć odpowiedniego ubioru. Nie zapominajcie, że pogoda bywa bardzo zmienna. W jednej chwili raczy promieniami słońca, by w następnej obdarzyć deszczem oraz przejmującym chłodem. Jak się zabezpieczyć przed kaprysami aury? Odzież do biegania rozwiąże problem i uchroni Was przed przegrzaniem albo mrozem.
Prezentowane elementy garderoby pełnią szereg rozmaitych funkcji. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie właściwej temperatury ciała i odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz, a co za tym idzie przeciwdziałanie wyziębieniu organizmu. Stanowią również swego rodzaju izolację od niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie przepuszczają deszczu ani wiatru, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać, zapewniając wygodę i pełną swobodę ruchów nawet po wielu godzinach noszenia. Na odzież do biegania składa się bielizna termoaktywna oraz tak zwana warstwa wierzchnia, czyli koszulki, bluzy, topy, spodenki, spodnie, legginsy, kurtki i kamizelki.
Designerskie akcesoria do biegania
Co jeszcze – poza butami i odzieżą do biegania – może Wam się przydać? Na rynku znajdziecie wiele ciekawych gadżetów stworzonych z myślą o przedstawionej formie spędzania wolnego czasu. Spore zainteresowanie budzą bidony, wodoszczelne saszetki na ramię albo biodra, plecaki czy latarki czołowe. Zwróćcie również uwagę na urządzenia elektroniczne śledzące sportową aktywność: krokomierze, smartbandy i inteligentne zegarki. Tego typu akcesoria do biegania pozwolą Wam na bieżąco monitorować czynione postępy i modyfikować plany treningowe na podstawie wiarygodnych, rzeczywistych danych. Wszystkie opisane produkty znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/sport/sprzet-sportowy/bieganie.