Jak ograniczyć spożywanie alkoholu?

Każdy, kto nadużywa alkoholu pozostaje w nałogu, jaki należy jak najszybciej zwalczyć, ze względu na uszczerbki fizyczne oraz psychiczne. Nie można dopuścić do rozwoju choroby alkoholowej. Dlatego należy znaleźć w sobie motywację, która pomoże nam wyjść z nałogu. To okaże się kluczowe.

Świadomość problemu

Sama świadomość tego, że cierpi się na chorobę alkoholową okazuje się niezbędna do tego, by odstawić alkohol i odzyskać na nowo kontrolę nad swoim życiem. Jeżeli widzimy, że alkohol zaczyna przejmować kontrolę nad naszym życiem to  nie powinniśmy się wahać i działać od razu. Przyznanie się do nałogu to początek drogi do abstynencji. Alkohol nie powinien przejmować kontroli nad naszym życiem, gdyż wtedy nie będziemy mogli funkcjonować prawidłowo w życiu rodzinnym i społecznym. Sam alkoholik może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak zwalczyć swoją chorobę alkoholową, ale pewne jest to, że powinien szukać pomocy, zarówno wśród rodziny, jak i u specjalistów.

Pomoc psychologiczna

Skorzystanie z pomocy terapeuty okaże się kluczowe, ponieważ dzięki temu można będzie odzyskać po jakimś czasie kontrolę nad swoim życiem. Alkoholik pozna przyczynę swojego picia, kiedy tylko aktywnie będzie współpracował z terapeutą. Trzeba bowiem pamiętać, że alkohol zaburza realny obraz rzeczywistości i nie zawsze osoba uzależniona wie, jak ma postępować. Nie da się ukryć, że spożywanie alkoholu w większych ilościach wiąże się zarówno z problemami zdrowotnymi, jak i psychicznymi. Należy więc wypracować nowe sposoby radzenia sobie, właśnie po to, aby na nowo czuć się osobą odpowiedzialną. Na początku może być trudno ograniczyć spożywanie alkoholu. O ile zaś ktoś jest zdeterminowany to nie powinien mieć z tym większych problemów. Oczywiście, musi znaleźć grupę wsparcia, która będzie go wspierała, ponieważ na początku abstynencji wcale nie jest trudno o załamanie i powrót do nałogu. Podążanie za wskazówkami terapeuty powinno dać dobre wyniki, jeśli tylko pacjent będzie szczery. Warto też prowadzić osobisty dziennik.