Jak na wiosnę zadbać o skórę, włosy i paznokcie? Sięgnij po biotynę

Powszechnie uważa się, że organizm bywa osłabiony w czasie przesilenia wiosennego. Przekłada się to na kondycję skóry, a także stan włosów i paznokci. Wiosna to również czas, kiedy ściągamy czapki i rękawiczki. Warto zatem zadbać o ten aspekt urody. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wypadanie włosów, łamliwe paznokcie – przyczyny

Jak wiadomo – dobrostan naszego organizmu uzależniony jest od wielu różnych czynników. Wśród nich można wymienić zbilansowaną dietę, dzięki której dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych, witamin i minerałów. Jest to jednak szczególnie trudne w okresie jesienno-zimowym, gdy dostęp do świeżych warzyw i owoców jest dość utrudniony. 

Do grupy witamin zalicza się również biotyna. Jej niedobór można zaobserwować właśnie na podstawie kondycji skóry, włosów i paznokci. Skóra jest szara, pozbawiona witalności i podatna na uszkodzenia mechaniczne. Paznokcie są kruche i łamliwe, ciężko je zapuścić. Włosy wypadają natomiast garściami. 

Oczywiście przyczyny mogą leżeć również w problemach zdrowotnych, takich jak zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą, alergie pokarmowe.

Niemniej najczęściej wystarczy wdrożyć odpowiednią suplementację, pielęgnację i sięgnąć po lek z biotyną. Czym jest biotyna lek? Wyjaśniamy w kolejnym akapicie.   

Lek z biotyną – w jaki sposób poprawia stan włosów i paznokci?

Biotyna jest witaminą z grupy B. Oznacza to, że jej obecność w organizmie ma związek z prawidłową budową paznokci i włosów. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin (w tym również biotyny) przekłada się zatem na stan włosów i paznokci. 

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędnych jest zresztą wiele innych witamin. W okresie osłabienia warto zdecydować się na suplementację. Jeśli zaś chodzi o kondycję włosów i paznokci – największą rolę odgrywa tu biotyna. Dlatego też warto sięgnąć po preparaty z biotyną – na przykład biotyna w tabletkach. 

Warto wiedzieć, że witaminy z grupy B wspomagają również prawidłową pracę tarczycy. Jak już wspominaliśmy – zaburzenia w tym zakresie mogą wpływać na pogorszenie się kondycji włosów. 

Biotyna zawiera również cząsteczki siarki, co chroni skórę i włosy. Witamina ta spowalnia również proces siwienia.

Jak przyjmować biotynę?

Najwygodniejszą formą jest biotyna w tabletkach. Należy wówczas stosować się do zawartych w ulotce wskazówek i nie przekraczać zalecanej dawki dziennej. 

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się przyjmowanie dawki 30-100 mikrogramów. Jeżeli zaś stwierdzono znaczne niedobory biotyny, to można tę dawkę zwiększyć. 

Nadmiar biotyny w organizmie nie ma raczej poważnych skutków ubocznych, a przynajmniej dotychczas ich nie zaobserwowano. Mimo to – jak ze wszystkimi lekami – należy trzymać się zalecanych dawek. Oczywiście przedawkowanie może prowadzić do biegunki czy bólu brzucha, ale nie jest to stan zagrażający zdrowiu. 

Ważna jest regularność. Systematyczne zażywanie biotyny z pewnością przyniesie spodziewane efekty – mocne paznokcie, świetlistą cerę i lśniące zdrowe włosy. 

Czy biotynę można dostarczyć do organizmu z pożywieniem?

Jak większość witamin, tak i biotyna znajduje się w produktach spożywczych. Biotynę znajdziemy przede wszystkim w warzywach, takich jak: pomidor, kalafior, groch, warzywa zielone. Można ją znaleźć również w wątróbce czy rybach. 

Niemniej w pożywieniu znajdują się raczej niewielkie ilości biotyny. Ciężko przyswoić zalecaną dzienną dawkę tylko poprzez spożywanie pokarmów. Jeśli zatem zauważymy niepokojące zmiany w wyglądzie włosów i paznokci – sięgajmy po preparaty z biotyną.