Jak interpretować wyniki badań krwi?

Morfologia krwi jest jednym z najczęściej wykonywanych badań, służących do wstępnej diagnozy pacjenta. Wyniki tego badania pozwalają na określenie stanu zdrowia osoby zgłaszającej się do lekarza lub szpitala. Dzięki temu badaniu możemy wykryć stany zapalne, niedokrwistość oraz inne infekcje i stany chorobowe w badanym organizmie. Morfologia nie pokazuje poziomu hemoglobiny we krwi, choć zdarza się, że jest ona oznaczana na wynikach. Aby odczytać, jaki jest stan zdrowia, potrzebne jest dobre odczytanie wyników badań krwi.

Gdzie wykonuje się interpretację badań?

Wyniki badań, które są przeprowadzane w laboratorium, tak naprawdę zależą od wielu czynników. Najczęściej powinny być rozpatrywane wraz z innymi elementami procesu diagnostycznego. Pomoże to uniknąć nadinterpretacji oraz wyjaśni wiele zależności chorobowych. Aby uzyskać wiarygodną interpretację, najlepiej udać się do swojego lekarza prowadzącego. Aktualnie możemy również wykonać ją podczas e-wizyty. Inną, szybszą opcją jest konsultacja wyników online. Wystarczy umówić się z lekarzem online, któremu na maila możemy wysłać otrzymane wyniki badań z laboratorium. Interpretacja wyników badań online to bardzo wygodna opcja, szczególnie jeśli mamy kłopot z umówieniem wizyty w przychodni.

Norma hematokrytu (HCT)

U kobiet wynik ten oscyluje od 37 do 47 %, a u mężczyzn jest tylko nieznacznie wyższy – od 42 do 52%. Wyższy poziom hematokrytu zazwyczaj jest spowodowany zwiększeniem się liczby czerwonych krwinek. Najczęściej dzieje się tak z powodu nadkrwistości, przebywaniu na wysokościach czy odwodnieniu. Natomiast spadek hematokrytu powoduje zmniejszenie się krwinek czerwonych, który doprowadza do niedokrwistości, znacznej utraty krwi lub choroby szpiku kostnego.

Hemoglobina (HGB, Hb)

Norma u kobiet to 11,5-16,0 g/dl (7,2-10,0 mmol/l), natomiast u mężczyzn 12,5-18,0 g/dl (7,8-11,3 mmol/l). Spadek poziomu hemoglobiny powoduje zazwyczaj niedokrwistość lub zbyt duże nawodnienie organizmu. Wzrost poziomu hemoglobiny obserwujemy w przypadku wystąpienia nadkrwistości oraz gdy mamy zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową (w przypadku odwodnienia). Na rynku istnieją kapsułki wspomagające przy dolegliwościach z odwodnienia. Warto jednak w razie potrzeby skorzystać z porady lekarza. Konsultacja wyników badań online pozwoli na szybszą diagnozę i szybsze podjęcie leczenia.

Interpretacja wyników krwi online

Interpretacja morfologii online nie różni się niczym od interpretacji podczas wizyty stacjonarnej. Po wstępnej diagnozie lekarz online może wypisać nam e-skierowanie na dalsze badania, jeżeli zajdzie taka konieczność i wystawi nam e-receptę w postaci 4-cyfrowego kodu na niezbędne leki. Jest to niezwykle wygodna opcja. W zaciszu własnego domu, bez zbędnych kolejek i długiego czasu oczekiwania możemy „spotkać” się z lekarzem w dogodnym dla nas czasie.