Jak dobierać pieluchomajtki dla dorosłych

Inkontynencja nie jest problemem rzadkim, choć rzadko się o nim mówi. W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi najpewniej kilka milionów osób. Większość z nich na pewnym etapie rozwoju tej dolegliwości potrzebuje odpowiedniego zaopatrzenia higienicznego. Jak je optymalnie dobrać? Na co zwracać uwagę, kupując pieluchomajtki dla dorosłych?

Na szczęście jest w czym wybierać. Dzisiejsza oferta rynkowa w zakresie higienicznych produktów chłonnych dla osób z inkontynencją jest dość bogata, dlatego stosunkowo łatwo dobrać te najlepsze w danej sytuacji pieluchomajtki dla dorosłych. Idealny musi być ich rozmiar, optymalna chłonność, anatomiczny kształt…

Najbardziej liczy się rozmiar pieluchomajtek

Od dobrania właściwego rozmiaru pieluchomajtek zależy nie tylko wygoda ich noszenia, ale także skuteczność ochrony higienicznej. Produkt źle dopasowany uciska i krępuje ruchy lub odwrotnie – nie przylega dobrze do ciała, zsuwa się, przeszkadza na każdym kroku, a do tego nie zachowuje szczelności, właściwie nie spełnia zatem swojej funkcji. Dlatego tak istotne jest optymalne dopasowanie rozmiaru pieluchomajtek do sylwetki. Bierze się w tej sytuacji pod uwagę obwód w biodrach oraz w talii. Ponieważ każdy z producentów tego typu zaopatrzenia ma w zasadzie własną rozmiarówkę, nie należy opierać się tylko na ogólnych oznaczeniach literowych (jak na przykład w przypadku ubrań: XS, S, M, L, XL), ale dobierać pieluchomajtki zgodnie z podanym na opakowaniu zakresem centymetrów dla tych dwóch obszarów ciała. Warto pamiętać również, że nie trzeba „w ciemno” kupować całej paczki pieluchomajtek, jeśli nie jest się pewnym dobrego dopasowania rozmiarowego. Zwykle istnieje opcja zamówienia próbki wybranego produktu (na przykład w postaci jednej czy kilku tylko sztuk), by móc się z nim zapoznać i stwierdzić, czy właśnie tego się oczekuje.

Istotna jest również chłonność produktu

Stopień chłonności pieluchomajtek wskazuje, ile cieczy w jakim czasie jest w stanie przyjąć (i utrzymać – bez przesiąkania) dany produkt. Im większe jest u kogoś nasilenie objawów nietrzymania moczu, tym bardziej chłonnych pieluchomajtek potrzebuje. Chłonność produktu oznaczona jest na opakowaniach odpowiednią liczbą kropelek, co doskonale widać na przykładzie pieluchomajtek HARTMANN MoliCare Premium Elastic. Im więcej kropelek, tym produkt jest bardziej chłonny. Produkty z największą liczbą kropelek na opakowaniu to pieluchomajtki dla osób z najcięższym stopniem nietrzymania moczu. Warianty pośrednie dobiera się zależnie od indywidualnych oczekiwań i potrzeb użytkownika, biorąc pod uwagę między innymi to, jak często można (lub chce się) zmieniać pieluchomajtki, czy zakłada się je na dzień czy na noc etc. Stopień inkontynencji pomaga zwykle określić lekarz (urolog, ginekolog, uroginekolog) lub fizjoterapeuta, można jednak poradzić się w tej sprawie także bezpośrednio u producenta pieluchomajtek dla dorosłych przy składaniu zamówienia na nie, aby odpowiednio dobrać produkt. Dla przypomnienia warto tylko dodać w tym miejscu, że o średnim stopniu NTM mowa wtedy, gdy popuszczanie moczu ma miejsce podczas wysiłku fizycznego lub na przykład przy zmianie pozycji ciała. Ciężkie stadium wiąże się z bezwiednym popuszczaniem moczu nawet bez wysiłku i bez ruchu. Najcięższy stopień natomiast dotyczy osób obłożnie chorych, pacjentów leżących, którzy w ogóle nie są w stanie kontrolować pęcherza moczowego i cierpią zazwyczaj także na nietrzymanie stolca.

Znaczenie ma także tryb życia użytkownika

O wyborze określonych modeli produktów chłonnych na NTM powinien decydować również tryb życia. Czego innego potrzebuje na przykład mało mobilny senior, który większość czasu spędza na łóżku czy w swoim ulubionym fotelu, a czego innego osoba aktywna fizycznie, zawodowo, sportowo… W pierwszym przypadku stawia się głównie na łatwość zmiany pieluchomajtek czy ułatwienia w postaci wskaźnika wilgotności, aby starsza osoba lub jej opiekun nie przegapili momentu, w którym konieczna jest zmiana pieluchomajtek. Ci, którzy cierpią na inkontynencję, ale prowadzą (lub chcą prowadzić) tak zwane normalne życie (czyli bez ograniczeń z powodu NTM), nie muszą czuć dyskomfortu, korzystając z pieluchomajtek, które są do tego odpowiednio przystosowane. To wszelkie modele z dopiskiem „mobile” lub „active”, zazwyczaj produkty miękkie, elastyczne, miłe w dotyku, przewiewne, dobrze dopasowujące się do ciała i niezmieniające swojego położenia nawet w trakcie intensywnego poruszania się użytkownika. Są zaprojektowane w taki sposób, że można w nich swobodnie nie tylko chodzić, ale także biegać czy jeździć na rowerze. Ponadto, nosi się je tak samo jak majtki, dlatego – w razie potrzeby (na przykład podczas korzystania z toalety) – można je łatwo zdjąć i założyć z powrotem (bez zmiany produktu na nowy).

***

Pierwszy dobór pieluchomajtek czasami okazuje się chybiony. Nie wolno się tym zrażać i rezygnować z własnego komfortu. Druga, niekiedy może trzecia próba zwykle jest już trafiona i można cieszyć się – mimo uciążliwej dolegliwości – swobodą funkcjonowania z nią na co dzień.