Ile zarabia psycholog, czy warto kształcić się w zawodzie psychologa?
Zawartość podstrony
Trudno się dziwić młodym osobom, że poszukują dochodowej ścieżki rozwoju. Chyba każdy chciałby robić to, co lubi i świetnie na tym zarabiać, więc jeśli czujesz, że zawód psychologa jest tym, co chciałbyś w życiu robić, to w tym artykule przybliżymy zarobki psychologów.
Zobacz, ile zarabia psycholog i jaki kierunek ścieżki zawodowej warto wybrać. Gdzie zarobki psychologów są najwyższe.
Czy opłaca się iść na psychologię?
Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia psycholog, to warto na wstępie powiedzieć, że aby zarobki psychologów były satysfakcjonujące, to muszą oni najpierw zainwestować w rozwój swoich kompetencji.
Psychologia jest bardzo uniwersalnym kierunkiem i po ukończeniu studiów, możesz pracować we wielu zawodach, gdzie wiedza o funkcjonowaniu emocjonalnym człowieka niezwykle się przydaje. Na przykład psycholog transportu, czy copywriter. Znając się na zarządzaniu emocjami, możesz być świetnym sprzedawcą i handlowcem.
Zarobki psychologów — ile zarabia psycholog?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia psycholog. Jego dochody bowiem uzależnione są od kompetencji oraz posiadanych kwalifikacji.
Psycholog nie musi pracować w zawodzie typowym dla psychologa. Może być trenerem biznesu, a także świetnie odnajdzie się w sektorze HR. Zawsze tam, gdzie liczy się mentalna praca z człowiekiem.
Studia psychologiczne
Aby zostać psychologiem, należy ukończyć studia o odpowiednim kierunku. O ile nie planujesz pracować na stanowisku psychologa, to czeka Cię całkiem ciekawa ścieżka rozwoju kariery, bo otwierają się przed Tobą spore możliwości.
Musisz jednak wiedzieć, że po ukończeniu studiów powinieneś odbyć podyplomowy staż zawodowy, podczas którego możesz podjąć kolejne studia ukierunkowane na psychoterapię. Warto wtedy także odbyć kursy zawodowe, a nawet możesz postarać się o dofinansowanie nauki.
Pracując w zawodzie psychologa psychoterapeuty, masz jeszcze większy potencjał możliwości. Sprawdź, ile zarabia psycholog z poszczególnymi uprawnieniami.
Psycholog kliniczny
Psychologia kliniczna ma specyficzny charakter pracy i wymaga od kandydata dodatkowych studiów. Jedną ze szkół oferujących kierunek taki, jak psychologia kliniczna jest Pomorski Uniwersytet Medyczny.
Ile zarabia psycholog kliniczny? Wszystko zależy od tego, czy pracuje w jakiejś placówce, czy prowadzi własną działalność. Godzina pracy takiego specjalisty kosztuje od 150 do 250 złotych.
Psycholog sądowy
Psycholodzy sądowi są kolejną grupą specjalistów, którzy całkiem nieźle zarabiają. Zawód psychologa sądowego jest ściśle powiązany z procesami zachodzącymi w rodzinie.
Specjalista ten jest z reguły także psychologiem dziecięcym, co pozwala mu zrozumieć sytuację rodzinną i wydawać na tej podstawie orzeczenie.
Zarobki tych specjalistów to 3000 – 5000 zł.
Psycholog policyjny
O ile psychologowie kliniczni orzekają w sprawach powiązanych z kryzysami natury psychicznej, psycholog policyjny może wykonywać podobne zadania.
Z reguły jednak specjalista, pracujący w policji zajmuje się zachowaniem osób dopuszczających się czynu zabronionego. Na stanowisku psychologa policyjnego będziesz orzekał o zachowaniach sprawców przemocy, a także złoczyńców.
Ile zarabia psycholog policyjny? Uzależnione to jest od faktu, czy pracuje na etacie, czy świadczy usługi doradcze. Wtedy może osiągać dochody na poziomie 10 tys. złotych.
Psycholog dziecięcy
Psycholog dziecięcy może być osobą, która trudni się pracą w szkole. Specjalista tego typu wspiera pracę dzieci, trzymając pieczę nad tym, aby wszelkie procesy nauczania przebiegały w sposób zrównoważony.
Psycholog dziecięcy nie zarabia dużo, jeśli pracuje na szkolnym etacie. Może to być i z reguły jest to kwota opiewająca na podstawę najniższej krajowej.
Jeśli chcesz dobrze zarobić, jako psycholog dziecięcy, zostań psychoterapeutą. Praca w gabinecie z dziećmi pozwala całkiem dobrze zarobić.
Psycholog szkolny
Na stanowisku psychologa szkolnego zatrudniają się najczęściej świeżo upieczeni absolwenci studiów lub osoby, które są w trakcie specjalizacji psychoterapeutycznej.
Zarobki psychologa pracującego w szkole nie przekraczają kwoty 4 tys. złotych, dlatego jeśli chcesz zarabiać więcej, musisz zrobić dodatkowe kursy zawodowe, by otworzyć własny gabinet.
Psycholog biznesu
Warto studiować psychologię ze względu na to, że możesz pracować jako trener biznesu. W tej sytuacji będziesz zarządzać zasobami ludzkimi oraz wewnętrznymi procesami w firmie, które pomagają rozwinąć skrzydła podopiecznym.
Praca w samorządzie zawodowym psychologów
Ogólnopolski związek zawodowy psychologów to instytucja zrzeszająca specjalistów, potwierdzająca jakość ich kompetencji.
Jeśli chcesz zarabiać więcej, postaraj się wstąpić do związku. Twój autorytet wzrośnie, a zarobki będą bardziej sensowne.
Ile zarabia psycholog 2022?
Podsumowując odpowiedź na pytanie: Ile zarabia psycholog, warto przytoczyć jeszcze raz, że odpowiedź zależy od wykształcenia specjalisty oraz tego, czy prowadzi własny gabinet, czy jednak zatrudnia się na etacie.
W 2022 roku zarobki wszystkich specjalistów poszybowały w górę. Średni wzrost kosztów wizyty u psychoterapeuty wynosi nawet 50%, co uczyniło ten zawód naprawdę opłacalnym. Przy czym pamiętaj, że próg wejścia jest dość wysoki i musisz dobrze wybrać ścieżkę swojej kariery.