Ile goi się dziąsło po wyrwaniu ósemki?

Ból po wyrwaniu ósemki jest naturalną reakcją organizmu na ingerencję w strukturę tkanek. Zwykle utrzymuje się dwa do trzech dni i mija samoistnie. Jeśli jest dokuczliwy, można go skutecznie złagodzić lekami dostępnymi bez recepty. Szybkim działaniem charakteryzują się te z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które zawierają np. ketoprofen.

Czy ból po wyrwaniu ósemki jest powodem do niepokoju?

Zabieg ekstrakcji ósemki okazuje się często koniecznością. Tzw. zęby mądrości są zlokalizowane z tyłu szczęki, mogą pojawić się w późniejszym wieku, powodując ból i dyskomfort. Często też wyrzynają się w różnym czasie i są już zaatakowane przez próchnicę. W takich sytuacjach stomatolog zleca ich usunięcie. Przed zabiegiem konieczne jest RTG szczęki, a samo usunięcie zęba przeprowadzanie zostaje przez chirurga stomatologa w znieczuleniu miejscowym. Po wizycie może pojawić się uporczywy ból i szczękościsk, które nasilają się zwłaszcza przy ruchach szczęki i często wręcz uniemożliwiają jedzenie. Dziąsło jest wrażliwe również na temperaturę.

Ból stanowi naturalną reakcję organizmu na ekstrakcję i uszkodzenie okolicznych tkanek. Często promieniuje na sąsiadujące zęby. Gojenie po wyrwaniu 8 może trwać około tygodnia, ale zwykle znacząca poprawa odczuwana jest już po 3 lub 4 dniach. Dolegliwości ustępują samoistnie, a dodatkowo można je minimalizować, stosując leki dostępne bez recepty z grupy NLPZ, które mają również działanie przeciwzapalne. Dużą skutecznością odznaczają się te, których substancją czynną jest ketoprofen. Szybko zmniejszają ból i redukują zapalenie. Niezależnie od tego, który lek wybierzemy, koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, szczególnie zaleceniami dotyczącymi dawkowania i przeciwwskazaniami do zażywania. Jeśli po około 7 dniach dolegliwości nie ustępują lub nasilają się, wskazana jest konsultacja ze specjalistą.

Jak złagodzić ból po wyrwaniu ósemki domowymi sposobami?

Poza lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym należy pamiętać o higienie jamy ustnej. Ponieważ szczękościsk oraz nadwrażliwość zębów i dziąseł mogą utrudniać mycie zębów szczoteczką, należy regularnie płukać jamę ustną dedykowanym do tego płynem antybakteryjnym. Należy też zrezygnować ze spożywania gorących posiłków i pokarmów wymagających gryzienia. Warto je zastąpić lekko schłodzonymi zupami lub kaszkami oraz chłodnymi napojami. 

Po wyrwaniu ósemki może pojawić się też obrzęk. Jeśli opuchlizna się utrzymuje, dobrym sposobem na jej zredukowanie są zimne okłady. W tym celu można posłużyć się żelowymi kompresami dostępnymi w aptece lub kostkami lodu zawiniętymi w czysty i miękki ręcznik. Warto pamiętać, że lodu nie można przykładać bezpośrednio na skórę.

Po ekstrakcji zębów mądrości zalecany jest też odpoczynek, również od aktywności fizycznej. Wysiłek może nasilić dolegliwości bólowe i wydłużyć gojenie się dziąsła. Dopiero zdjęcie szwów oznacza, że rana całkowicie się zasklepiła.