Fakty na temat dezynfekcji

Ludzie od wielu już lat znają i używają środków do dezynfekcji rąk. Nic dziwnego, to właśnie przez dłonie najłatwiej przenosi się wiele drobnoustrojów. Popularność różnego rodzaju środków odkażających nieprzerwanie wzrasta od roku 1997. Ma to związek z ogólnoświatowym zwiększeniem świadomości dotyczącej zasad higieny i zaleceniami wydawanymi m.in. przez WHO.

Istnieje kilka różnych teorii tego, w jaki sposób płyny do dezynfekcji pojawiły się na rynku, a najbardziej znaną z nich jest ta, że początkowo były one używane (już w latach 40-tych XX wieku) przez pracowników fabryki gumy w Ohio. W latach 80-tych zaprezentowany został płyn do odkażania składający się w 70% z alkoholu etylowego. Mimo, że aż do roku 1997 nie był to specyfik szeroko stosowany, to powoli zyskiwał sławę na rynku światowym. 

Kiedy dezynfekcja nie działa?

Środki do dezynfekcji rąk zwykle nie tracą swoich właściwości, ale np. z nieszczelnie zamkniętych opakowań alkohol może wyparować. Są uważane za bezpieczne do stosowania na skórze, jednak ich częste użycie może spowodować podrażnienie skóry – dzieje się tak przez wysuszające działanie alkoholu. Można temu jednak zapobiec myjąc ręce ciepłą wodą z mydłem po każdych czterech/pięciu zastosowaniach płynu do dezynfekcji. 

W sytuacji gdy nasze ręce są brudne, ale nie tłuste (czyli np. w placówkach medycznych, szpitalach, gabinetach kosmetycznych) środki do dezynfekcji sprawdzą się najlepiej. To nie znaczy, że nie warto ich stosować na przykład podczas uprawiania sportu czy w gastronomii. Wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do mydła i ciepłej wody należy użyć odpowiedniego produktu odkażającego. Poza domem wygodnie jest używać chusteczek dezynfekujących. Są one wydajne i dają możliwość oczyszczenia nie tylko dłoni, ale także różnorakich powierzchni. 

Czy środki na bazie alkoholu są skuteczniejsze niż mycie rąk mydłem?

Mycie rąk to najskuteczniejsza metoda przeciw wielu wirusom i bakteriom. Oczywiście przy założeniu, że mycie jest wykonywane zgodnie ze standardami wprowadzonymi przez WHO. Mycie rąk pozwala na eliminację patogenów i uzyskanie czystej skóry dłoni. Z kolei po użyciu środka do dezynfekcji zniszczona zostaje otoczka lipidowa wirusa, zablokowane jest jego działanie, jednak sam patogen pozostaje na skórze. Środek odkażający jest więc świetną alternatywą, jeśli mydło i woda nie są łatwo dostępne.

W firmach i instytucjach ważne jest strategiczne rozmieszczenie dozowników środków dezynfekujących w całym budynku. Ponadto dozowniki niewymagające użycia rąk do ich uruchomienia, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zakażenia krzyżowego. Użycie środka do dezynfekcji wiąże się także z dużą oszczędnością wody. 

Jakie są alternatywne zastosowania środka odkażającego do rąk?

Środkiem odkażającym na bazie alkoholu z powodzeniem można umyć okna, lustra, powierzchnie szklane. Taki środek usunie trwałe plamy po markerach do tablic, sprawdza się przy zmywaniu zabrudzeń ze ścian i ubrań. To nie wszystko – dobry specyfik usunie odciski palców z telefonu, okularów przeciwsłonecznych i stali nierdzewnej. Jego zaskakującą właściwością jest łagodzenie swędzenia po ukąszeniach komarów. Stosowanie środków odkażających wykracza poza powstrzymanie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów.

Dlaczego trudno jest znaleźć dobry środek dezynfekujący?

Według firmy badawczej Nielsen sprzedaż środków do dezynfekcji rąk w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 73% tylko w lutym 2020 roku. Preparaty odkażające zaczęły być stosowane na masową skalę po wybuchu pandemii COVID-19, przez co te wysokiej jakości, spełniające określone standardy szybko zniknęły z półek sklepowych i zostały zastąpione przez produkty niespełniające norm.

Miejscem gdzie dostępne są sprawdzone środki do dezynfekcji, w atrakcyjnych cenach, są internetowe sklepy i hurtownie medyczne oferujące produkty do dezynfekcji rąk takie jak medyczny.store.