Dyskopatia u psa – przyczyny występowania i objawy, na które musisz zwrócić uwagę

Wydawać by się mogło, że większośc schorzeń, które dotykają człowieka, na przykład z powodu prowadzenia siedzącego trybu życia, małej ilości wysiłku fizycznego oraz nadwagi, nie powinna mieć żadnego związku ze schorzeniami występującymi u zwierząt. Wszak nasi czworonożni przyjaciele non stop są w ruchu i nie pracują przed komputerem, w związku z czym wydawać by się mogło, że ludzkie choroby ich nie dotyczą. Nic jednak bardziej mylnego, okazuje się, że niezwykle popularna ostatnio wśród ludzi dyskopatia, może dotknąć również psy. 

Dowiedz się czym jest dyskopatia u psa, jakie są jej przyczyny oraz jak objawia się ona u naszych czworonożnych przyjaciół. Pamiętaj, że tak samo jak w przypadku ludzi, zwierzęta również mogą poważnie chorować i cierpieć, dlatego dowiedz się co robić, aby Twój pupil jak najdłużej wiódł szczęśliwe życie. Zdrowy pies to szczęśliwy pies! 

Czym jest dyskopatia u psa?

Dyskopatia u psa to bardzo poważne i niestety dość często występujące schorzenie, obejmujące zmiany w kręgosłupie naszych czworonożnych przyjaciół. Dyskopatia u psa może się pojawić w każdym wieku, a dodatkowo schorzenie może dotknąć każdej rasy. Oczywiście, niektóre z ras, takie jak jamniki, dobermany, spaniele, buldogi francuskie mogą być bardziej zagrożone wystąpieniem schorzenia, jednak każdego zwierzaka trzeba bacznie obserwować, aby na czas wykryć ewentualne nieprawidłowości. 

W przypadku wystąpienia dyskopatii u psa mówimy o wysunięciu lub wypadnięciu dysków znajdujących się naturalnie kręgosłupie do kanału kręgowego. Wówczas pojawia się u zwierzęcia silny ból, a jeżeli dyskopatia u psa jest bardzo zaawansowana, nawet porażenia kończyn i niedowłady.

Dyskopatia u psa podlega leczeniu, jednak jego przebieg zależy od zaawansowania choroby u naszego czworonożnego przyjaciela. Po wykonaniu właściwej diagnozy, specjalista weterynarii proponuje wdrożenie odpowiedniego leczenia. W najlżejszych przypadkach, po zabiegu usunięcia wypadnietego dysku pacjent odczuje znacząca poprawę i już po kilku dniach wróci do dawnej sprawności ruchowej. 

Objawy dyskopatii u psa

Ponieważ nasi czworonożni przyjaciele nie powiedzą nam gdzie i co ich boli, to my jako opiekunowie musimy być wyczuleni na wszelkie niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o wystąpieniu dyskopatii u psa. Początkowym objawem schorzenia zawsze będzie ból kręgosłupa, który spowoduje, że zwierzę niechętnie będzie podnosiło się z posłania, straci apetyt i ochotę na spacery czy zabawę z nami. 

Następnym objawem może być wystąpienie niedowładu kończyn, co będzie wyglądało tak, jakby zwierzę kulało na jedną lub kilka łap. W przypadku bardzo późno rozpoznanych przypadków dyskopatii u psa, można zaobserwować nawet nietrzymanie moczu i kału lub zatrzymanie moczu w organizmie zwierzęcia. 

Aby potwierdzić lub wykluczyć występowanie dyskopatii u psa, na podstawie zaobserwowanych objawów, lekarz weterynarii zaleci wykonanie badania neurologicznego i badań dodatkowych, takich jak na przykład tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny

Jeżeli zauważysz u swojego pupila jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą wskazywać na wystąpienie dyskopatii u psa, nie zwlekaj z wizytą w klinice weterynaryjnej, sprawdź: https://www.klinikakurosz.pl/pl/dyskopatia.html. Wczesne podjęcie diagnozy oraz leczenia w zakresie dyskopatii u psa, pozwala skrócić cierpienie i ból występujące u Twojego pupila. Weź pod uwagę, że rehabilitacja dyskopatii u psa nie jest już nowinką w weterynarii i koszty takiego leczenia wcale nie muszą być astronomicznie wysokie. Jeżeli zależy Ci na dobru i szczęściu Twojego czworonożnego pupila, a podejrzewasz u niego dyskopatię u psa, nie czekaj – zgłoś się do kliniki weterynaryjnej w swojej okolicy już dziś!