Drenaż limfatyczny – dla kogo jest ten zabieg i na czym polega?
Zawartość podstrony
Masaż w formie drenażu limfatycznego jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia obrzęków limfatycznych. Jego celem jest pobudzenie krążenia chłonki (limfy), co przyczynia się do zredukowana pojawiających się obrzęków. Drenaż limfatyczny może być wykonywany manualnie lub za pomocą odpowiedniego sprzętu do terapii przeciwobrzękowej. Decydując się na jego ręczne wykonanie warto udać się do prywatnego fizjoterauty w Warszawie posiadającego odpowiednie doświadczenie.
Czym jest drenaż limfatyczny?
Fizjoterapia w Warszawie opiera się na bogatej ofercie gabinetów, w których pracują doświadczeni lekarze oraz fizjoterapeuci, którzy zdiagnozują Twój problem i pomogą Ci się z nim uporać. Jednym z częściej stosowanych zabiegów ostatnimi czasy jest drenaż limfatyczny, czyli uciskowy masaż leczniczy. Jego zadaniem jest pobudzenie układu limfatycznego, dlatego stosuje się go przede wszystkim w terapii obrzęków spowodowanymi zastojami chłonki w układzenie limfatycznym. Często obrzęki są konsekwencją uszkodzeń naczyń chłonnych lub wrodzonych wad. Nie leczone mogą prowadzić do poważnych dysfunkcji ruchowych, utrudniając przy tym codzienne funkcjonowanie. Skutecznym rozwiązaniem jest drenaż limfatyczny, który pozwala na stymulację układu chłonnego.
Ten rodzaj masażu polega na jednoczesnym uciskaniu i pocieraniu skóry przy zastosowaniu odpowiednich technik oraz ruchów, które pozwolą przepchnąć nagromadzoną limfę w stronę węzłów chłonnych, dzięki czemu obrzęki (zastoinowe i zapalne) zostają zlikwidowane, a krążenie chłonki ulega znacznej poprawie. Dodatkową korzyścią jest usunięcie toksyn z komórek skóry. Warto również zaznaczyć, że drenaż limfatyczny można wykonać za pomocą specjalnych pneumatycznych urządzeń uciskowych wyposażonych w mankiety podzielone na komory, do których wprowadza się opuchnięte kończyny. Urządzenie wtłacza powietrze do komory, które następnie wytwarza podciśnienie i pobudza tym układ limfatyczny pacjenta do pracy.
Drenaż limfatyczny zarówno wykonywany metodą manualną i mechaniczną jest podzielony na dwie fazy m.in:
- fazę przesuwania – płyn limfatyczny zostaje przetransportowany do węzłów chłonnych z powodu kompresji tkanki,
- fazę odprężenia – naczynia limfatyczne zostają uzupełnione, dzięki biernemu kontaktu z tkanką.
Drenaż limfatyczny – wskazania do zabiegu
Podstawowe wskazania do drenażu limfatycznego to m.in:
- obrzęki i zastoje limfatyczne,
- obrzęki tłuszczowe,
- obrzęki powstałe po zabiegach operacyjnych,
- obrzęki powstałe w wyniku urazów,
- cellulit,
- cukrzyca,
- problemy metaboliczne,
- choroba zwyrodnieniowa stawów.
Dlaczego warto zdecydować się na drenaż limfatyczny?
Masaż limfatyczny to zabieg dający niezwykłe korzyści. Nie tylko pozwala zlikwidować obrzęki pojawiające się na różnych częściach ciała, ale także przeciwdziała chorobom i dolegliwościom związanych z zastojem krwi, jak i limfy. Wspiera w leczeniu niewydolności układu krążenia oraz w walce z zespołem ciężkich nóg, redukuje obrzęki pourazowe i pooperacyjne, działa profilaktycznie na zakrzepicę żył. Zabieg również przyczynia się do usunięcia nadmiaru wody z organizmu, redukcji cellulitu, poprawy jędrności skóry, a dodatkowo samopoczucia!
Warto skorzystać z kilku serii zabiegów, aby uzyskać długotrwały, skuteczny i zadowalający efekt. Ich częstotliwość dobierana jest indywidualnie w zależności od zapotrzebowania.