Domowe sposoby przy aftozie. Jak pozbyć się aft?
Zawartość podstrony
Nawracające afty pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dla jednych i drugich to bolesna dolegliwość, której każdy chce pozbyć się jak najszybciej. Sięgając po domowe, sprawdzone sposoby można znacznie ten proces przyspieszyć.
Jak pozbyć się aft?
Afty to niewielkie owrzodzenia lub nadżerki, które często znikają po jakimś czasie, niestety w wielu przypadkach również o jakimś czasie wracają. Jak się ich pozbyć Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać stomatologa. Żadna maść, olejek eteryczny, płukanka nie zastąpi konsultacji z lekarzem. Wielu problemów związanych z jamą ustną można uniknąć, regularnie poddając się badaniu, czyszczeniu zębów oraz utrzymując właściwą ich higienę. Niestety niektórzy borykają się z aftami nawrotowymi, do których oprócz chorób zębów czy niedopasowanej protezy przyczyniać się może stres, zaburzenia układu odpornościowego czy też niektóre leki.
Jak wyleczyć afty w jamie ustnej?
Leczenie aft, a szczególnie tych przewlekle nawracających nie należy do najłatwiejszych. Zawsze warto się w takim przypadku skonsultować z lekarzem, natomiast można sięgnąć również po domowe, naturalne sprawdzone sposoby na afty:
- płukanie jamy ustnej ziołami – pomóc mogą płukanki z szałwią, odwarem wody różanej, rumiankiem, liściem maliny, łopianem lekarskim, które koją ból, a przy tym mają działanie ściągające, co przyspiesza gojenie ran;
- olejek goździkowy – łagodzi ból występujący w jamie ustnej, w połączeniu z oliwą z oliwek tworzy mieszankę, którą możesz pędzlować bolące miejsca; olejek ma działanie nie tylko przeciwbólowe, ale i antybakteryjne, dzięki czemu przyspiesza proces znikania aft; można stosować go także zapobiegawczo jako dodatek do domowej płukanki do ust.
- aloes – można stosować zarówno żel aloesowy na afty, wspomagająco działa także picie napojów aloesowych; ekstrakty zawarte w aloesie łagodzą ból spowodowany aftami i przyspieszają proces gojenia ran; rozwiązanie to pomaga także na popękane usta oraz opryszczkę.
- osolona woda – płukanka z roztworem soli pomoże osuszyć afty; do ½ kubka ciepłej wody należy dodać łyżeczkę soli domowej i płukać usta przez 15–30 sekund, po czym wypluć rozwór.
- olej kokosowy – ma działanie przeciwdrobnoustrojowe; zwalcza niektóre szczepy bakterii w jamie ustnej; coraz popularniejsza jest metoda płukania ust olejem kokosowym lub sezamowym (jest to właściwie ssanie oleju); metodę tę zaleca się stosować także profilaktycznie, a nie tylko w przypadku wystąpienia aft.
Pamiętaj o diecie
Jeśli chcesz skutecznie walczyć z aftami, zwróć także uwagę, co się pojawia na twoim talerzu. Dieta przede wszystkim powinna być bogata w produkty zawierające kompleks witamin z grupy B, witaminy A, E, C, a także cynk, kwas foliowy czy żelazo. W kontekście leczenia aft coraz więcej mówi się o konieczności suplementacji cynku. Koniecznie należy natomiast ograniczyć cukier. Warto zmniejszyć ilość wypijanej kawy czy herbaty. Korzystnie wpłynąć może dieta bogata w jogurty, drożdże, czosnek, cebulę, olej z wątroby rekina, żeń-szeń.