Do czego organizm potrzebuje witaminy C?

Witamina C jest jednym z najważniejszych składników, których potrzebuje organizm człowieka. Większości osób kojarzy się z odpornością. Jednak nie jest to jej jedyna rola. Jest ona potrzebna do syntezy wielu substancji oraz zachowania dobrej kondycji zębów, dziąseł i naczyń krwionośnych. Zobacz, jaką funkcję pełni witamina C.

Podstawowe informacje o witaminie C

Witamina C to inaczej kwas askorbinowy. Jest to organiczny związek chemiczny. Występuje ona naturalnie w roślinach oraz niektórych organizmach zwierzęcych. Niestety, człowiek nie ma zdolności do jej wytwarzania. Dlatego powinien dostarczać ją organizmowi drogą doustną – z pożywieniem lub suplementami diety.

Witamina C pełni w organizmie człowieka szereg ważnych ról. Ponadto jest jednym z najlepszych przeciwutleniaczy, w związku z czym stanowi dodatek do żywności. Dzięki temu zapobiega niszczeniu DNA oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre z chorób. Zwalczanie wolnych rodników to nie jedyna funkcja witaminy C.

Rola witaminy C w organizmie człowieka

Witamina C jest potrzebna organizmowi do produkcji (syntezy) kolagenu. Jest to substancja obecna niemal we wszystkich tkankach. Szczególnie ważna jest dla skóry oraz stawów. Sprawia, że są one elastyczne i mogą pełnić swoją funkcję. Brak kolagenu w skórze skutkuje pojawieniem się objawów starzenia, czyli zmarszczek i bruzd.

Z witaminą C jest związane także poprawne funkcjonowanie układu immunologicznego. Substancja ta ma właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Oznacza to, że uniemożliwia namnażanie się drobnoustrojów, a także unieszkodliwia je.

Witamina C jest potrzebna do wchłaniania żelaza. Ponadto wspiera ona prawidłową budowę naczyń krwionośnych, powodując ich wzmocnienie i uszczelnienie. Substancja ta jest potrzebna także do zachowania zdrowia oraz dobrej kondycji dziąseł i zębów.

Czy możliwy jest niedobór witaminy C?

Witamina C musi być dostarczana organizmowi z zewnątrz. Zdarza się, że dochodzi do powstania niedoborów. Niski poziom tej substancji wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnych objawów. Zalicza się do nich: pogorszenie stanu dziąseł i zębów, zwiększeniem podatności na infekcje, pojawieniem się owrzodzeń w jamie ustnej, tworzenie się siniaków. Mogą pojawić się także dolegliwości ze strony stawów (m.in. ból i trudności z wykonywaniem ruchów).

Suplementacja witaminy C

Aby zapobiegać lub leczyć niedobory, konieczna jest suplementacja witaminy C. Może się ona odbywać poprzez spożywanie produktów, które zawierają duże jej ilości. Są to m.in. papryka, owoce cytrusowe, kiwi, truskawki, biała kapusta, pietruszka i jarmuż. Dobrym rozwiązaniem jest także przyjmowanie suplementów diety, w których jest ona głównym składnikiem.

Suplementy z witaminą C mogą mieć postać tabletek, kapsułek lub granulatu do rozpuszczenia w wodzie. Często zawierają także inne składniki potrzebne organizmowi (np. cynk, kwasy organiczne, magnez, kolagen). Dużym zainteresowaniem cieszy się naturalna witamina C, która jest pozyskiwana np. z kapusty. Tego typu preparaty mają postać proszku, który dodaje się do napojów.