Dna moczanowa – objawy

Dna moczanowa (artretyzm, podagra, skaza moczanowa) jest wywoływana przez podwyższony poziom kwasu moczowego w organizmie (hiperurykemia). Jeśli poziom kwasu moczowego wzrośnie zbyt dużo, to ta ilość nie jest w stanie rozpuścić się we krwi i nadmiar wykrystalizowuje się. Kryształki moczanu sodu odkładają się w stawach, co prowadzi do zapalenia stawu – silnego bólu, obrzęku, a nawet ograniczenia ruchomości stawu. Z czasem mogą zostać zaatakowane inne organy (kamica moczowa, uszkodzenie nerek).

Objawy dny moczanowej

  • nawracające ataki zapalenia stawów – obrzęk, zaczerwienienie, tkliwość, ból. Zazwyczaj atakowany jest staw u podstawy dużego palca u nogi, ale również staw kolanowy, skokowy, nadgarstki, palce)
  • ból – pojawia się zazwyczaj w nocy, w sytuacji obniżenia ciepłoty ciała, trwa 2-4 godzin

Rzadsze objawy artretyzmu

podagra

Dna moczanowa przebiega w kilku etapach:

  • okres bezobjawowej hiperurykemii
  • ostre napady zapalenia stawów – silny ból, zaczerwienie, obrzęk – dotyczy pojedynczego stawu
  • okresy międzynapadowe – nawet nieleczona podagra ma takie okresy, że objawy bólowe mijają, choroba się cofa. Jeśli nie zostanie wdrożone leczenie i odpowiednia dieta, ataki pojawiają się coraz częściej i zajmują kolejne stawy
  • dna moczanowa przewlekła (zaawansowana) – po kilkunastu latach podagry, jej objawy występują stale, ale z mniejszym natężeniem. Kryształki moczanu sodu odkładające się w stawach, powodują uszkodzenie , nadżerki, zniekształcenie stawów oraz zmniejszenie ich ruchomości. Kryształki moczanu sodu tworzą guzki dnawe w okolicy stawów nóg i rąk oraz na małżowinach usznych. Guzki mogą pojawiać się w narządach wewnętrznych i może być konieczne ich operacyjne usuwanie. Na etapie dny moczanowej przewlekłej występuje kamica moczowa, i uszkodzenie nerek oraz cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze oraz zwiększone stężenie cholesterolu, czyli zagrożenie takimi chorobami jak udar mózgu lub zawał serca.