Dlaczego ważna jest ergonomia pracy przy komputerze?

Ergonomia pracy przy komputerze to nic innego jak dobre nawyki związane z pracą biurową, czyli prawidłowy układ na linii człowiek — urządzenia — otoczenie zewnętrzne. Chodzi tutaj o to, by praca za biurkiem przez kilka godzin w ciągu dnia nie generowała poczucia dyskomfortu. Najczęściej problem dotyka osób, które z czasem zaczynają narzekać na bóle w obrębie kręgosłupa. Nieodpowiednia postawa ciała, niewygodny fotel biurowy i złe ułożenie sprzętów biurowych mogą powodować nie tylko dolegliwości natury fizycznej, ale i psychicznej. Jeśli dany pracownik jest mocno zestresowany, to byle jaki fotel biurowy może jeszcze bardziej pogłębiać stres związany z przychodzeniem do pracy. W ten sposób można stracić wartościowych pracowników, którzy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na zarobki i korzyści pozapłacowe, ale i na warunki pracy w biurze. Sprawdź, jaka jest podstawowa zasada ergonomii pracy przy komputerze.

1. Zapewnij swoim pracownikom fotele ergonomiczne

2. Fotel ergonomiczny a leczenie kręgosłupa

Niektóre zawody wymagają stałego pozostawania za biurkiem. Przykładem takiej profesji jest księgowa, która w zasadzie przez 8 godzin dziennie (a czasami nawet dłużej) musi spędzić przy biurku. Takich zawodów jest wiele. Każda firma zna specyfikę pracy w biurze, dzięki czemu może samodzielnie zadecydować o tym, czy konieczna będzie natychmiastowa wymiana foteli. W tym przypadku nie ma co stawiać na oszczędności, gdyż tanie fotele wywołują szkody na zdrowiu i samopoczuciu pracowników. Niektórzy ludzie bardzo łatwo przyzwyczajają się do byle jakiego fotela, ale po kilku godzinach pracy są mocno zmęczeni i czują ból w różnych częściach ciała. Już teraz sprawdź ranking foteli ergonomicznych i wybierz produkty, które zagwarantują wyjątkowy komfort użytkowania.

Zapewnij swoim pracownikom fotele ergonomiczne

Wiele firm nadal wybiera najtańsze meble biurowe, co jest błędem. Oczywiście, każda firma ma prawo decydować o tym, ile pieniędzy wyda na fotele do biura. Jeśli istnieje konieczność cięcia kosztów, to z pewnością nie można tego robić na meblach do biura, zwłaszcza na fotelach i biurkach. 

Fotele ergonomiczne są niezwykle wygodne, a poza tym umożliwiają zachowanie prawidłowej postawy. Chodzi tutaj o profilaktykę schorzeń kręgosłupa. Czasami ludzie nie wierzą swoim znajomym pracujących w biurach, że boli ich kręgosłup. Powszechnie panuje przekonanie, że takie bóle dotykają wyłącznie osoby pracujące fizycznie. Nie jest to prawdą. Od nieodpowiedniego fotela można nabawić się też choroby kręgosłupa (i ogólnie układu kostno — stawowego).

Fotel ergonomiczny a leczenie kręgosłupa

Przy zwykłych fotelach biurowych kręgosłup zacznie dawać się we znaki po jakimś czasie. Dolegliwości będą na tyle uciążliwe, że pracownik zacznie szukać fachowej pomocy medycznej, przez co będzie obciążany kosztami leczenia czy rehabilitacji. Człowiek, który czuje, że jest chory, z pewnością wybierze się na zwolnienie lekarskie. W Polsce nadal jest za mało profilaktyki. Zbyt często zapomina się o kręgosłupie. Odpowiedni fotel ergonomiczny pomoże w zapobieganiu chorobom kręgosłupa.