Czy dania gotowe mogą być zdrowe?

Nie każde obiady gotowe powinny mieć etykietę „niezdrowe”. Jest wiele dań, które nie mają konserwantów. Trzeba jednak dokładnie sprawdzać skład, wiedzieć, na co zwracać uwagę, i mieć świadomość, czego unikać. Przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek.

Czy obiady gotowe mogą być zdrowe?

Jednym z kulinarnych mitów jest, że obiady gotowe to samo zło – panuje pogląd, że zwykle zawierają utwardzone tłuszcze, konserwanty, aromaty i chemiczne dodatki. Lepiej jednak czytać skład na opakowaniu i wiedzieć, czego unikać, zamiast podążać za stereotypami.

Warto gotować samodzielnie i przygotowywać potrawy w domu – można przyrządzić pyszne i zdrowe obiady gotowe choćby w kwadrans. Są jednak sytuacje, w których sięgamy po potrawy gotowe – z cateringu, pobliskiej restauracji, baru, stołówki, garmażerki czy sklepu. Jeśli tylko jest taka możliwość, najpierw należy zapoznać się z ich składem.

Zdrowe danie gotowe – czy to możliwe?

W sklepach i marketach wybór gotowych potraw jest naprawdę szeroki, dlatego warto zapamiętać marki godne uwagi – jak m.in. Szamamm, Międzychód czy Sokołów. Jedną ze wskazówek, czy są dobrej jakości, będzie poza składem także data ważności – im krótsza, tym lepiej.

Świeżo przygotowane obiady, np. dania główne Szamamm, zupy czy sałatki, będą dobrym rozwiązaniem, jeśli nie masz czasu albo sił na przygotowanie posiłku – na pewno są świetną i zdrowszą alternatywą niż odgrzewana pizza albo dania w proszku wymagające jedynie zalania wodą.

Obiady gotowe – czego unikać?

Przede wszystkim unikaj dań w proszku, a także produktów wzbogaconych konserwantami, wzmacniaczami smaku czy sztucznymi aromatami. Sprawdź koniecznie zawartość kwasów tłuszczowych typu trans – ich dopuszczalna ilość to 1 g na 100 g produktu. Obiady gotowe mięsne powinny zawierać właśnie mięso, nie MOM, czyli mięsną masę. Z kolei w składzie obiadu jarskiego warto sprawdzić, co dokładnie zawiera. Jakość zamienników jest niezwykle ważna – nie tylko dla smaku, ale przede wszystkim twojego zdrowia.

Zamienniki ogólnie nie są dobrze widziane – zamiast jaj są jaja w proszku? Zamiast mleka też mleko w proszku? A w plackach proszek ziemniaczany? Obiady gotowe zawierające takie składniki na pewno nie są synonimem zdrowej diety i takiego stylu życia.

Szeroki wybór produktów

Jest w czym wybierać – obiady gotowe dostępne są w różnych sklepach i punktach. Mogą być różnej jakości, ale wiele etykiet zaskakuje pozytywnie – jak między innymi Szamamm czy Międzychód. Podstawę dania powinny stanowić warzywa, mięso lub wegetariańskie zamienniki oraz przyprawy, ziemniaki, ryż albo makaron. Będą to dobre pomysły na szybki obiad w kryzysowej sytuacji. Na co dzień gotuj samodzielnie, dobierając najlepsze składniki i dbając o zdrową i zbilansowaną dietę.